Helgkollen: Derbyhelgen 2020! » 3 sep. | Martins Travblogg -…
Hail Mary

Helgkollen: Derbyhelgen 2020!

Vi har äntligen nått derbyhelgen 2020! Trav i dagarna tre från Jägersro och därtill körs storlopp i Finland.
Kolla in lite av helgens travgodis:

FREDAG

ÖSTERSUND

S.G.Charpentier (Magnus A Djuse) kan ta sin tredje raka seger i lopp 5 mot Pane Vino (Per Linderoth) och Variety Show (Robert Dunder).

BOLLNÄS

Bengt Ivarssons Minne med 100 000 kr i förstapris bjuder på Mindyourvalue W.F. (Rikard N Skoglund) mot Queer Fish (Ulf Eriksson) och Weekend Fun (Kaj Widell).

I Jenny R.G:s lopp startar Åsrud Vilja (Ulf Ohlsson) mot Granetta (Jimmy Jonsson) och Valle Tina (Björn Steinseth).

Bol Brage (Mats E Djuse) startar i lopp 9 mot Pyrmo (Ulf Ohlsson) och Silver Stjärna (Peter Eriksson).

VINCENNES, FRANKRIKE

I Prix Aglaja startar Jörgen Westholm-tränade Figaro Vici (Francois Lagadeuc) mot Fidele Madrik (David Thomain).

VERMO, FINLAND

Hannu Korpi startar Grainfield Aiden i lopp 2 mot Farzad Boko (Hannu Torvinen) och Celebrity Lane (Tommi Kylliäinen).

Sverige-bekante Stronghold (Jussi Hautanen) startar i lopp 3 mot Target Kronos (Teemu Keskitalo) och Earn n'Burn (Niko Jokela).

Med 15 000 euro i förstapris startar Josveis (Antti Teivainen) mot Enon Vilppi (Örjan Kihlström) och Polara (Antti Tupamäki).

Finlandia Ajo med 75 000 euro i förstapris bjuder på Double Exposure (Örjan Kihlström) mot Heart of Steel (Peter Untersteiner) och Next Direction (Iikka Nurmonen).

Double Exposure

Double Exposure startar i Finlandia Ajo

LÖRDAG

JÄGERSRO

I Derbymontén är Juan (Mathilda Lövgren) tillbaka på tävlingsbanan och årsdebuterar. Nioåringen möter Even's First Boy (Elinor Pettersson) och Bonnies Celebrity (Henriette Larsen).

Zenzero Jet (Örjan Kihlström) kan ta tredje raka segern i V75-3 mot Kapten Kidd (Robert Bergh) och Bastian (Hanna Lähdekorpi).

I Birger Bengtssons Minne startar Racing Mange (Joakim Lövgren) mot Mellby Free (Björn Goop) och Pastore Bob (Johan Untersteiner).

I Silverdivisionen ser vi Azimut (Peter Ingves) mot Giant Shadow (Björn Goop) och Harran Boko (Marc Elias).

SÖRLANDET, NORGE

Ferrari B.R. (Per Oleg Midtfjeld) startar i Kristen T Gundersens Äreslopp mot Deep Sea Dream (Rune Wiig) och Floris Baldwin (Kristian Malmin).

VINCENNES, FRANKRIKE

Tomas Malmqvist-tränade Holy Water (Yoann Lebourgeois) startar i Prix de Montier en Der mot Lover Boy (David Thomain) och Valzer di Poggio (Jean Michel Bazire).

Tjacko Zaz (Nicolas Bazire) startar i Prix d'Eaubonne mot Farouk B.R. (Eric Raffin) över 2 100 meter.

Cleangame (Jean Michel Bazire) selas ut till Prix d'Ete mot Bahia Quesnot (Jean Christophe Sorel) och Alcoy (Christoph Martens)

Power

Power startar i svenskt travderby!

VERMO, FINLAND

I Käpylä Grand Prix startar Don Williams (Ari Moilanen) mot Better Boss (Iikka Nurmonen) och Religious (Antti Teivanen).

Jorma Kontio sitter upp bakom Even Smaller Plum i lopp 10 mot Queen Adele (Henri Bollström) och Arctic Elsa (Pekka Korpi).

Mascate Match (Pekka Korpi) startar i finska derbyt med 150 000 euro i förstapris!
Bland konkurrenterna syns Morris (Jorma Kontio) och Sahara Peyote (Ari Moilanen).

SÖNDAG

JÄGERSRO

Dagen inleds med tvååringslopp där Mosaique Face-sonen Aquarius Face (Adrian Kolgjini) mot Seventh Heaven (Christoffer Eriksson) och Icelander (Ken Ecce).

Derbystoet 2020 körs som V75-3 med Diana Zet (Örjan Kihlström) mot Mellby Harissa (Robert Bergh) och Alaska Kronos (Carl Johan Jepson).

Aura S.L. (Stefan Persson) startar i Diamantstoet mot Sashay My Way (Adrian Kolgjini) och Mily (Robert Bergh).

Svenskt Travderby körs som V75-6 med Hail Mary (Robert Bergh) mot Aetos Kronos (Magnus A Djuse) och Power (Per Lennartsson).

Dela inlägg

Kommentera inlägg