Helgkollen: Breeders-kväll inleder » 5 sep. | Martins Travblogg -…
Coldtown

Helgkollen: Breeders-kväll inleder

Helgen spenderas mestadels i norr och Umåker samt Solänget. Här är en del av helgens lopp:

FREDAG

AXEVALLA

Magnus Jakobsson startar sin Great Winner i V65-5 mot Frequency Am (Kim Eriksson) och Vertigo N.P. (Carl Johan Jepson).

V75-meriterande Budets Lasse (Ville Karulahti) startar i V65-6 mot Sanda Love (Dwight Pieters) och Hierro Boko (Carl Johan Jepson).

UMÅKER

I V64-2 körs Breeders' för treåriga ston.
Här startar Ess Springrock (Ulf Ohlsson) mot Groupie Doll (Jörgen Westholm) och My Way I.H. (Mika Forss).

Au Pair Girl (Per Lennartsson) startar i V64-3 mot No Matter (Kim Moberg) och Miss Silver (Jörgen Westholm) med 110 000 kronor i förstapris.

  • Hemmahästen Even's Cool Boy (Robert Dunder) startar i V64-5 mot Garrett MIx (Mika Fors) och Aiming To Win (Ulf Ohlsson).
  • Björn Röcklinger selar ut sin talang Galileo Am (Rikard N Skoglund) mot Easy Cash (Jörgen Westholm) och Dante Godiva (Mika Forss) i V64-6.
Evens

Even's Cool Boy

LÖRDAG

VINCENNES, FRANKRIKE

  • Nere på Vincennes startar åter Propulsion (Örjan Kihlström) i storslagna Trotting Masters!
    Bland motståndarna syns Bold Eagle (Franck Nivard) och Bel Avis (Nicolas Bazire)

I Prix de Montier-en-Der startar Portland (Björn Goop) mot Tomas Malmqvist-tränade Uncertain Age (David Thomain) och Inga In Heaven (Franck Ouvrie).

Stall Malmqvist selar sedan ut Amazing Dynamite (Franck Nivard) som här ställs mot Västerbo Grosbois (Rauno Pöllänen) och Furious Francis (Björn Goop).

BJERKE, NORGE

Trond Anderssen startar i lopp med med sin obesegrade Orlando Classic med 100 000 norska kronor i förstapris.

Global Undecided

Global Undecided.

SOLÄNGET

Daniel Wäjerstens Klose (Mats E Djuse) startar i V75-3 mot Istanbul Boko (Ulf Ohlsson) och Kahlua Bishop (Magnus A Djuse).

I Säterbests minne är förstapriset 125 000 kronor. Här startar Lukas Rauen (Magnus A Djuse) mot Don Viking (Ove A Lindqvist) och Zitor (Torbjörn Jansson).

  • I Silverörnen med 200 000 kronor i förstapris startar Dreammoko (Peter Ingves) mot Selmer I.H. (Mika Forss), Diamanten (Erik Adielsson) och On Track Piraten (Leif Witasp).
  • Avslutande Silverdivisionen håller hög klass!Här startar Very Kronos (Erik Adielsson) mot Global Undecided (Mika Forss) och Eldorado B. (Torbjörn Jansson).

ÅBY

V75-härdade J.J. (Christoffer Eriksson) startar i V65-1 mot Callmeawinner (Carl Johan Jepson) och Angie Simoni (Bo Falsig).

Stall Veijo Heiskanen selar ut både Wahtoshi (Jonas M Oscarsson) och Bag's Simoni (Henna Halme) i V65-3 mot Loke Survive (Susanne Ohme).

SÖNDAG

BJERKE, NORGE

Norskt Travkriterium för kallblod med 500 000 norska kronor i förstapris körs i V75-2 med obesegrade Havglimt (Vidar Tjomsland) mot Grisle Odin G.L. (Öystein Tjomsland) och Eldborken (Ulf Ohlsson).

Lionel

Lionel startar på Bjerke.

Norska travkriteriet med 750 000 norska kronor i förstapris startar Iggy B.R. (Magnus Teien Gundersen) mot Ivan B.R. (Geir Vegard Gundersen) och Custom Colt (Svein Ove Wassberg).

Karsten Buers Äreslöp körs i V75-6 med storstjärnan Lionel (Göran Antonsen) mot Patent Leather (Magnus Teien Gundersen) och Ferrari B.R. (Per Oleg Midtfjeld).

  • Norska Travderbyt med en miljon kronor i förstapris körs i V75-7.
    Här startar Stoletheshow (Ulf Ohlsson) mot Don Cash (jeppe Juel) och Eye of The Tiger (Dag-Sveinung Dalen).
Dela inlägg

Kommentera inlägg