Helgkollen: Årjängsdags och uttagningar » 11 juli | Martins Travblogg…
A Sweet Dance Mal

Helgkollen: Årjängsdags och uttagningar

Helgen inleder vi med uttagningar från Axevalla och på lördagen är det Årjängs-dags med flera profiler till start.
Här är lite av helgens topplopp!

FREDAG

MALTA

Nere på Malta gör French Laundry sin första start på ön mot bland annat Global Oracle och Abaz America.

CAGNES-SUR-MER, FRANKRIKE

Bahia Quesnot (Junior Guelpa) startar i Prix de Cap Esterel.

AXEVALLA - STOCHAMPIONATSUTTAGNINGAR

  • Kulltoppen Conrads Rödluva (Örjan Kihlström) startar i lopp 4.
  • I lopp 7 startar A Sweet Dance (Stefan Söderkvist) mot Souzy (Björn Goop) och Zeeland Kronos (Peter Untersteiner).
  • Fredrik Wallins Activated (Carl Johan Jepson) startar i lopp 8 mot bland annat Au Pair Girl (Robert Bergh) och Darah Bibo (Peter Untersteiner).
A Sweet Dance Mal

A Sweet Dance.

LÖRDAG

ENGHIEN, FRANKRIKE

I Prix de Bruxelles startar Cash Gamble (Robin Bakker) mot Blé du Gers (Jean Michel Bazire) och Tony Gio (Eric Raffin).

  • Conrad Luguaer reser ner till Enghien med Norton Commander.
    I Prix de Villiers startar de över 2 150 meter med 19 350 euro i förstapris.

ÅRJÄNG

V75 inleds med Silverdivisionen som körs över 2 640 meter.
Eldorado B. (Torbjörn Jansson)
startar mot Ragazzo da Sopra (Björn Goop) och Västerbo Exact (Thomas Uhrberg).

Kallbloden tävlar om 200 000 kronor i Erik Perssons Memorial.
Här syns bland annat U.R.Faxe (Örjan Kihlström) samt Spik Loke (Jimmy Jonsson) som kan ta sin sjätte raka seger.

Över kort distans körs Bronsdivisionen i V75-6 där hemmahästen Peder Mykla (Carl Johan Jepson) ställs mot Visa As (Björn Goop) och Sanda Love (Robert Bergh).

  • V75 avslutas med Årjängs Stora Sprinterlopp med 600 000 kronor i förstapris.
    Elitloppshästarna Milligan's School (Ulf Eriksson) och Milliondollarrhyme (Fredrik B Larsson) ställs mot Nadal Broline (Björn Goop) och Uza Josselyn (Erik Adielsson).
Milligan

Milligan's School

SOLÄNGET

Från lördag kvällen på Solänget ser vi bland annat Backegubben (Björn Karlsson) lopp 4 mot Don Viking (Ove A Lindqvist).

TORNIO, FINLAND

I finska Torneo gör Selmer I.H. (Mika Forss) comeback!
I lopp 10 möter han bland annat Hesiod (Petteri Joki) och Capitol Hill (Olli Koivunen).

I avslutande lopp 11 startar Edward Ale (Olli Koivunen) mot Magnifik Brodde (Mika Forss), Mr Golden Quick (Santtu Raitala) och Te Quiero Grif (John Östman).

SÖNDAG

ÖSTERSUND - DERBYUTTAGNING FÖR KALLBLOD

I lopp 2 startar Rappstjernen (Öystein Tjomsland) mot Guli Roy (Rikard N Skoglund) och Alma Prins (Jomar Blekkan).

Stall Jan-Olov Persson har med B.W.Rune (Örjan Kihlström) och B.W.Prinsen (Persson) i lopp 4 mot Möller Tor (Jan Roar Mjölneröd).

LINDESBERG

Timo Nurmos-femåringen El Fitzgerald (Jorma Kontio) startar med tjugo meters tillägg i lopp 3.
Bland motståndet syns Bear Abiba (Anders Eriksson) som gör säsongens första start!

Dela inlägg

Kommentera inlägg