Helgkollen: Nurmos-debut på fredagen » 25 juli | Martins Travblogg -…
Antonio Tabac

Helgkollen: Nurmos-debut på fredagen

Hagmyren står som V75-värden och här listar vi en del av helgens höjdpunkter!

FREDAG

LINDESBERG

Flera fina treåringar i lopp 4, bland annat Jörgen Westholms Strong Heartbeat som inlett karriären med tre raka segrar.

HALMSTAD

Över korta distansen startar Rose Mary (André Eklundh) i lopp 3 mot Star Costashorta (Peter Untersteiner) och Niky Flax (Johan Untersteiner).

ROMME

Efter V75-plumpen är Ghostintheshell (Jorma Kontio) tillbaka i V64-4 mot Fuel Burn (Ulf Eriksson) och Groupie Doll (Jörgen Westholm).

Qahar Q.C. (Ulf Ohlsson) gör 70:e starten i karriären i Midnattsstayern mot bland annat Young da Vici (Per Lennartsson) och On Track PIraya (Nicklas Westerholm).

  • Carmine Am (Jorma Kontio) regi- och årsdebuterar för Timo Nurmos i V64-6.
    Här ställs ekipaget mot bland annat Empire Garbo (Ulf Ohlsson) och O.M.Dont Cry (Nicklas Westerholm).

MALTA

New Moon Pellini startar nere på Malta mot Calissa Rich och Bellflower i lopp 3.

I högsta klassen med 675 euro i förstapris, lopp 8, startar Quick Fix mot Zonguldak, Glenn Boko och Global Oracle.

Carmine Am

Carmine Am

LÖRDAG

HAGMYREN

Eldorado B. jagar revansch tillsammans med Torbjörn Jansson i Silverdivisionen.
Här ställs de mot Sign Me Up Too (Emilia Leo) över 2 140 meter.

I Stig Engbergs lopp är Global Undecided (Örjan Kihlström) tillbaka, som över 2 640 meter strider mot stallkamraten Victory Topline (Jorma Kontio) och formtoppade Track Angle (Anders Eriksson).

  • E.J.'s Guldsko är vad de tävlar om i Gulddivisionen med 200 000 kronor i förstapris.
    Här är Charrua Forlan (Emilia Leo) tillbaka mot Antonio Tabac (Oskar Kylin Blom) och Queer Fish (Ulf Eriksson).

KALMAR

Reddington (Peter Untersteiner) har inlett karriären med två raka segrar.
I lopp 6 siktar han nu mot tredje raka mot bland annat Boris T.N. (Christoffer Eriksson) och Patch Wibb (Johan Untersteiner).

Fredrik Persson startar med två profiler på hemmabanan:

  • I lopp 7 selas stostjärnan Ultra Bright ut där hon bland annat tävlar mot V75-härdade Wild Love (Kevin Oscarsson).
  • Med hela 80 meters tillägg startar Elliot Coger i lop 9 mot bland annat Zizou (Henna Halme).
Charruaforlan

Charrua Forlan

ENGHIEN, FRANKRIKE

I Prix de Washington startar Elitloppsvinnaren Dijon (Romain Derieux) mot Bel Avis (Jean Michel Bazire) och Valko Jenilat (Paul Phillipe Ploquin).

Björn Goop kör Ids Boko i Prix de Milan mot Mister F Daag (Robin Bakker) och Feliciano (Eric Raffin).

SÖNDAG

DANNERO

Från Dannero körs uttagningar till Kriteriet och Kriteriestoet för kallblod.

ÅMÅL

V75-härdade Peder Mykla (Dagfinn Aarum) startar i 'The Right Way' mot Whisky Akema (Henrik Johansson) och Puccy Italia (Henna Halme).

Dela inlägg

Kommentera inlägg