Eftersnack: V75
| Skribent: | @mkarlsson90 |
| Publicerat: | 2017-07-01 20:14 |
En gammal stjärna visade upp sig samtidigt som en kommande stjärna strålade i E3-finalen. En solig dag på Bergsåker bjöd på det mesta.
Som Jägersro-hörande är jag självfallet svag för Derbyt. Och just en Derby-segrare inledde V75.
Från ledningen såg mitt hopp Volstead (Erik Adielsson) ut att vinna V75-1, men in mot sista sväng stannade ledaren av. Istället var det utvändige In Vain Sund (Örjan Kihlström) som kopplade grepp om ledningen, men med 50 meter kvar spurtade Beau Mec (Ulf Ohlsson) förbi och gav Bergsåker sin första V75-seger i omgången.
5 Test Drive (Ö Kihlström) var tuff i ledningen i V75-2 och när 8 Tesio (Kim Eriksson) galopperade bort sig in mot sista sväng var loppet mer eller mindre över.
Även fast många konkurrenter gjorde bort sig, så är Test Drive något för framtiden...!
Och på tal om stall Melander såg Bruno Bagherra (E Adielsson) ut som vinnaren i V75-4 när denne med varvet kvar fortfarande ledde loppet i behaglig stil. Från ingenstans föll dock hästen i galopp och istället var det Flash Hammering och Jörgen Westholm som flög fram från andra par utvändigt och kopplade rejält grepp om loppet och vann komfortabelt.
Och visst var Silverdivisionen dagens stora behållning inför förutom E3-finalerna. Och vilket lopp det blev. Efter en sevärd kamp mellan Whitehouse Express och Queer Fish, var det till sist förstnämnde som segrade.
I avslutande V75-7 hoppades jag på Västerbo Exact som väntat fick ta hand om ledningen efter första sväng. Utvändigt hela vägen kämpade Mellby Drake som in mot sista sväng kopplade ett rejält grepp om ledaren och kunde ta sig förbi och segra på ett starkt sätt!
-----
E3-finalen för ston blev en rejäl skräll i form av Violet Bi och Jim Oscarsson, som in mot sista sväng fullkomligt åt upp övriga ekipagen och vann på ett fullständigt mästerligt sätt.
E3-finalen för hingstar/valacker bjöd på den självklare favoriten, Coin Perdu, som fortsatt visar att det är en talang utöver det vanliga.
- Fyra rätt för Tillsammans-spelet, där vi föll på Volstead (spik), Violet Bi (E3-finalen för ston) och avslutande Västerbo Exact som kastade in handduken från ledningen.
Stor besvikelse, men jag tackar för förtroendet åt de som valde att köpa in sig. På onsdag är det Lindesberg och V86 och nästa helg är det topptrav från Halmstad!
Martin Engström
Fem Tippar V75 Bergsåker 1 juli 2017
| Skribent: | @mkarlsson90 |
| Publicerat: | 2017-06-30 12:13 |
Härliga lopp på Bergsåker med bland annat duellen mellan Volstead och On Track Piraten i V75-1 samt två fina E3-finaler. Bara Aftonbladet hittills vågar spika Volstead och det behöver inte vara fel – han har fin form och lottats till spännande utgångsläge. Det verkar inte som att någon tror att Coin Perdu ska förlora – Aftonbladet, Expressen och Travronden har alla spik på honom och sannolikt kommer även Daniel Berglund och Jens Sjödén lämna honom ensam på kupongen. Det kan dock bli hög utdelning på Bergsåker ändå!
Per Nicklasson (Aftonbladet)
- V75-1: 1 VOLSTEAD (2,5)
- V75-2: ALLA TOLV (5,3)
- V75-3: 4,3,2,5 (9,1)
- V75-4: 4 BRUNO BAGHEERA (3,5)
- V75-5: 7,3,11,12,1,4,6 (2,10)
- V75-6: 3 COIN PERDU (2,7)
- V75-7: 6,2,1,3,10 (7,5)
1 680 / 840 kronor
Fredrik Edholm, Bengt Adielsson, Jonas Noreen (Expressen)
- V75-1: 1,5,2 (8,3)
- V75-2: 1,5,3,4,9,10,8 (7,6)
- V75-3: 3,4,2,9 (5,7)
- V75-4: 4 BRUNO BAGHEERA (5,3)
- V75-5: 3,7,11,12,6,1 (8,10)
- V75-6: 3 COIN PERDU (7,11)
- V75-7: 2,6,10,3 (1,9)
2 016 / 1 008 kronor
Daniel Berglund (Travnet)
Daniel Berglund har inte publicerat sitt tips ännu.
- V75-1:
- V75-2:
- V75-3:
- V75-4:
- V75-5:
- V75-6:
- V75-7:
Travronden
- V75-1: 2,1 (5,8)
- V75-2: 5 TEST DRIVE (1,6)
- V75-3: 3,4,2,9,5,7,12,11 (8,1)
- V75-4: 4,5,8,3,9,2,10,1,11 (12,7)
- V75-5: 7,3,11,12,1,6 (4,10)
- V75-6: 3 COIN PERDU (2,5)
- V75-7: 3,2,6,10,1 (9,7)
4 320 / 2 160 kronor
Jens Sjödén (Travronden)
- V75-1: 5, 1, 2
- V75-2: 5 Test Drive
- V75-3: 3, 4, 2, 5, 11, 9, 1, 7
- V75-4: 4, 5
- V75-5: 7, 12, 3
- V75-6: 3, 2, 5, 11
- V75-7: 2 Västerbo Exact
576 / 288 kronor
Fredagskrönikan
| Skribent: | @mkarlsson90 |
| Publicerat: | 2017-06-30 9:00 |
Plötsligt fick vi uppleva ännu ett travlopp där Nuncio inte vann. Det är uppenbarligen en speciell känsla. Det visar om inget annat hur viktig och stor han är för travsporten.
Engagemanget han bidrar med. Det var ett tag sedan svensk travsport hade någon riktig storstjärna. På det här sättet. Om vi nu ens haft det tidigare.
- Med Nuncio är där folk som tycker och tänker till om alltifrån hans hat till snö till att han värmer som en kratta. Han engarerar på ett sätt ingen annan travhäst har gjort, och det handlar om mer än bara hans prestationer på tävlingsbanan. Som vilken storstjärna i fotbollen som helst, för exempel.
"Pappa" Stefan Melander har även han bidragit med show på sitt sätt och de båda har blivit två unika typer inom sporten som vi aldrig haft.
Därför kan jag tycka att det är något respektlöst att mena på att Nuncio nu är "slut" som tävlingshäst.
Plötsligt har stjärnan visat sig vara av kött och blod. En häst som förlorar. Var har maskinen tagit vägen?
Är det så här travsporten blivit? Ja, nog är det så.
Travfolk glömmer fort och idag kan en häst vara storfavorit ena veckan, till att vara totalt bortglömd nästa (läs: Spitcam Jubb, för aktuellt exempel).
Och nu när Nuncio inte är den oslagbare konungen är han inget att ha längre. Hans plats i världseliten är på lånad tid. Travronden valde till och med att ha hästen som "utsparkad" den här veckan.
Och vad jag tror? Ja, inte är Nuncio slut inte. Jag hoppas och tror fortfarande han har i världseliten att göra. Och en stor del av mig hoppas se honom på Jägersro sista tisdagen i juli. För en gång skull.
-----
Micael Broberg är en annan stjärna, och visst är han det på ett helt annat sätt. Han är en färgklick och jag omfamnar sådana som Broberg. I en sport som mestadels känns ganska tam på sina håll och där folk inte visar sina känslor eller vågar uttrycka sig. Där finns alldeles för få Micael Broberg's,
Förra helgen fick Micael Broberg ännu en gång springa till vinnarcirkeln när hans Spitcam Jubb segrade. Och Broberg fortsätter att inte sticka något under stolen.
Nu jagar han en Hugo Åbergs-biljett. Istället för blygsamheten vågar han drömma helt öppet. Och han är allt utom en fegis.
- Och dessvärre nådde jag av den hemska nyheten under torsdagen att Spitcam Jubb utsatts för sabotage. Vidrigt gjort av den skyldige som jag verkligen hoppas får till straff!
-----
I helgen körs det inte bara trav i Sverige utan även nere i Frankrike. Prix de Washington med flera profiler, däribland Timoko och Lutfi Kolgjinis Venkatesh.
Tråkigt nog blev det bara ett åttamannafält som gör upp, och vad som är än tråkigare är att halva fältet tränas av Phillipe Billiard. Det vill säga Fabrice Souloy. Och även fast där finns hedershäst och svenskintresse i loppet, så försvann all min energi till att vilja se loppet.
-----
Jarlsberg Grand Prix ser ut att bli ett kanonlopp nästa helg.
-----
Jag har varit kritisk till hur omodern travsporten är på sociala medier. Nog njöt när jag tidigare i veckan fick se Petter Karlsson.
Karlsson, som varit ifrån travsporten på grund av skada, är på väg tillbaka och valde att meddela det på bästa sätt; nämligen genom en välgjord och häftig video. Det skrek både modernt och träffsäkert över videoklippet.
Tumme upp, Petter!
-----
Och även fast historien är betydelsefull och viktig, så är det ren och skär ynnest att följa Åbytravets arbete med nya bygget. I veckan revs gamla läktaren och Sveriges modernaste travarena fortsätter att ta hästkliv mot att fortsätta vara nummer ett i Sverige.
Och lika trevligt är det att se Solvallas arbete med banomläggningen. Plötsligt är där säkert utställda konor på banan som är där för att ingå i bygget och inte som en del i tävlingsovalen.
Men återigen; det är självfallet korkat att nationalarenan ekar tomt under sommaren.
-----
Jennifer Tillman fortsätter att dubbeljobba. Alltså stå i expertrollen ena sekunden för att i andra vara ute och tävla mot konkurrenterna hon varit med och intervjuat.
Jag tycker fortsatt det är helt och hållet obegripligt hur det kan få fortsätta så här - och att ingen verkar tycka att det gör någonting...!
Roligast var det i V86-studion i onsdags när hon stod intill Per Skoglund och surrade och där Skoglund fick påminna henne om att springa iväg. Hon skulle visst plötsligt köra lopp.
-----
Johnny Takter bryter med Lars I Nilsson. Jag vet inte hela turerna, men uppenbarligen ville en hästägare till Nilsson inte att Johnny Takter skulle köra hans hästar.
Varpå Takter nu istället inte vill köra några av Lars I Nilssons hästar alls mer. Snacka om bitterhet.
Det är en självklarhet att hästägare ska få säga sitt. Och om det nu är detta som gör att Johnny Takter surar är det bara att beklaga att han lever i en gammal och fel bild av travsporten.
-----
2018 års Mastersfinal gick så till Östersundtravet. Istället för några av storbanorna blev det i norr storloppet ska avgöras.
Jag kan inte tycka det är mer än helrätt. Norrlänningarna vallfärdar mer eller mindre alltid till stordagarna och de förtjänar ett lopp av den här klassen där uppe.
Nu hoppas vi bara att det lockar utländska stjärnor!
-----
Bästa månaden på året? Utan tvekan juli. Det är rena rama paradismånaden för sporten och publiken.
Inledningen med E3-finaler i helgen, Sprintermästaredagarna i Halmstad, Årjängs Stora Pris, Axevalla med sitt stochampionat och så avslutningsvis rosen på tårtan; Hugo Åbergs! Om vi nu ser till V75-dagarna. Därtill dyker där upp flera fina tävlingskvällar.
Mer eller mindre garanti på topptrav helg ut och helg in. Och visst är det bara en tidsfråga innan ATG hakar på julihetsen och kör V75 Juliboosten hel månad.
På återhörande nästa vecka!
Martin Engström
Eftersnack V86
| Skribent: | @mkarlsson90 |
| Publicerat: | 2017-06-28 21:50 |
På ett publikglatt Åmål kördes kvällens V86-omgång och omgången inleddes med två av sportens legendarer...
Ja, för även fast det brukar vara Björn Goop som idag regerar, så är pappa Olle fortfarande i farten. Inte bara på gården i Lökene utan stundtals även på tävlingsbanorna. I V86-1 segrade han med 4 Glenn Boko efter att ha tagit sig till ledningen direkt.
I V86-2 var det dags för legendar nummer två, nämligen Jorma Kontio. Med femåriga kallblodet, 5 Kjempen, var han bara bäst i ett ganska så uddlöst kallblodslopp...
På Åmåltravet är ledningen guld värt. Mer eller mindre en segergaranti.
Magnus Jakobsson tog sig tidigt dit med sin 4 You To Neat i V86-3 och kunde in mot sista sväng till och med köra undan något från övriga fältet.
Den stora favoriten, 6 Wir Ideal (Björn Goop), fick otacksam resa mer eller mindre hela vägen och kvällens start är bara att glömma där.
4 Punk (B Goop) galopperade bort sig direkt och 2 Star Advisor Joli (Kim Eriksson) hade inte en chans att försvara innerspåret i V86-4. Istället var det Leif Witasp med 3 Cool Keeper som drog iväg till ledning och lyckades segra före en spurtande Star Advisor Joli.
Witasp var helt på det klara att det är Åmål som gällde i afton. Ledning och kubba iväg är segerreceptet.
Blott andra segern på två år för Cool Keeper.
V86-5 var på förhand omgångens så kallade mörker. Lågklassigt och en sportslig lågpunkt. Loppet i sig blev dessvärre just så. Från ledningen, här med, segrade 1 Mara Boudream med Peter Untersteiner.
I låga klassen var loppet knappast någon fartfylld historia, men vi fick däremot bjudas på galopper här och var.
Det blev en enkel seger för B Goop och 2 O.M. Don't Cry i V86-6 som segrade - från ledningen.
Mitt hopp i loppet, 8 Julia af Solnäs (P Untersteiner), galopperade bort flera meter i förstasväng och var tidigt borta ur loppet.
Hemmabanan Åmål fick en hemmaseger ikväll och det var inte vem som helst.
Nils Norelius har charmat sönder oss alla med sin 9 Barkevious Mingo (Carl Johan Jepson) och ikväll blev det en rätt enkel seger före 8 Västerbo Arthur (K Eriksson).
11 Aron Palema (Mikael J Andersson) gick snabbt ute i spåren sista halvvarvet, men föll i galopp över upploppet.
Det såg minst sagt upplagt ut för ledande 7 R.K. King (C J Jepson), men över upploppet flög Fredrik B Larsson fram med sin 10 Havbergs Knight som efter kvällens enda sevärda strid vann loppet.
Favoriten, 3 Orlando Triss (Ulf Ohlsson), hade ingen bra dag och får ta nya tag!
- Utan att försöka låta alltför bitter, men kvällen på Åmål var ingen höjdare. Mycket besökare på plats, fin omsättning på spelet - men sportsligt en enda stor gäspig kväll.
Nog förtjänade inte minst besökarna en roligare kväll.
Martin Engström
Fem Tippar V86 Åmål 28 juni 2017
| Skribent: | @mkarlsson90 |
| Publicerat: | 2017-06-27 17:05 |
Den här veckan körs V86 i Åmål. Värt att tänka på är att ovalen mäter 800 och inte 1 000 meter samt att upploppet är landets kortaste med sina 105 meter. Experterna verkar förhållandevis överens om vilka hästar man ska spika – det är framför allt 6 Wir Ideal (V86-3) och 3 Orlando Triss (V86-8) som lämnas ensamma på kupongen. Wir Ideal har inte varit att lita på tidigare i karriären men gick felfritt efter kastration senast. Vilka är dina spikar i Åmål?
Casper Hedberg (Aftonbladet)
- V86-1: ALLA TIO (1,8)
- V86-2: 10 SJÖ KONGEN (5,3)
- V86-3: 6,1,2,8,10,9,3,4 (5,7)
- V86-4: 2 STAR ADVISOR JOLI (4,3)
- V86-5: 3,2,4,5 (7,1)
- V86-6: 8 JULIA AF SOLNÄS (1,3)
- V86-7: 9,11,5 (7,8)
- V86-8: 3,7,1,4,11,6,10 (5,8)
6 720 / 1 680 kronor
Jonas Noreen (Expressen)
- V86-1: 1,8,3,9,2 (6,4)
- V86-2: 5,10,3 (6,4)
- V86-3: 6 WIR IDEAL (4,1)
- V86-4: 2,4,3 (7,1)
- V86-5: ALLA ÅTTA (2,3)
- V86-6: 8,2,3 (1,4)
- V86-7: 5,11,9,8 (2,1)
- V86-8: 3 ORLANDO TRISS (7,8)
4 320 / 1 080 kronor
Daniel Berglund (Travnet)
Daniel Berglund har inte publicerat sitt tips ännu.
- V86-1:
- V86-2:
- V86-3:
- V86-4:
- V86-5:
- V86-6:
- V86-7:
- V86-8:
Travronden
- V86-1: 2,4,9,8,3,1 (6,7)
- V86-2: 5,10 (3,9)
- V86-3: 6 WIR IDEAL (1,4)
- V86-4: 4,2 (3,1)
- V86-5: ALLA ÅTTA (2,1)
- V86-6: 2,8,3,1,5 (12,9)
- V86-7: 11,9,8,5,7,2 (1,12)
- V86-8: 3 ORLANDO TRISS
5 760 / 1 440 kronor
Jens Sjödén (Travronden)
- V86-1: 3,4,1,2,8
- V86-2: 5,10,1,3,6
- V86-3: 6 WIR IDEAL
- V86-4: 4,2
- V86-5: ALLA TOLV
- V86-6: 2,5
- V86-7: 11,9,5,7,8,1
- V86-8: 3 ORLANDO TRISS
4 800 / 1 200 kronor

