
V86: Måste streckas i sjunde!
| Skribent: | Martin @giffelpucko |
| Publicerat: | 2025-10-29 9:32 |
Jag gillar vad jag ser av kvällens V86-tävlingar och den klart bästa spiken körs av Johan Untersteiner - och måstestrecket är i V86-7!
🥇 SPIKVALEN
V86-4
Det är verkligen ingen straffsspark som 9 Fine Manners "trippar fram" till och bara ska slå in. Det är ett bra motstånd på framspåren som kommer göra allt för att göra femåringen svettig.
Samtidigt är det ju en himla tur att han är extremt allround och har en inställning som man imponeras av gång på gång. Jag förstår lite de som garderar honom då det som sagt är ett par väldigt bra motbud där framme - men personligen finner jag fortsatt ingen direkt anledning som fått mig att börja vekna kring valacken.
Det är bara att lyfta på hatten om han mot förmodan blir slagen, men jag tror han till slut återigen visar hur överdjäkligt bra han är!
V86-5
6 Digital Brodde har haft en hemsk otur på slutet och det var framförallt surt att han inte fick chansen att knipa finalplats till Kriteriet näst senast.
Det blev inte bättre senast när han stördes rejält från ett från början hopplöst utgångsläge.
Nu är det betydligt bättre spår bakom bilen och jag tror inte att en sådan som 4 Lion orkar ta emot honom. Jag räknar med att se samma fine 6 Digital Brodde som vi gjorde framförallt på sensommaren och i detta annars vidöppna treåringsloppet så är han den klart lysande starkaste segerchansen!
V86-8
Förra insatsen är bara att glömma och gå vidare och ikväll blir det nya tag för 9 Overdrive Steel. Avslutningen ser rätt så smålurig ut, men den som lite knappt höjer sig för mig är just Overdrive Steel.
Han möter något enklare gäng ikväll och det ska bli intressant att se honom från ett bakspår. Han är den starka typen som tål att göra lite jobb och dessutom sitter Björn Goop upp vilket man får säga är ett lyft med respekt för Finn Verkaik.
💰 MÅSTE MED PÅ LAPPEN
V86-2
Valla-lunken ska minsann inte få infinna sig i V86-2 när grymma 9 Diamond Jackie fått bakspåret. Hon är en toppchans om de där framme "mesar" och det är just vad jag hoppas att de inte gör!
4 Ready Creation tål en tuff löpning och jag räknar med att Andreas Lövdal är väldigt påställd med fyraåringen ikväll.
Måstebudet i loppet är närmast ospelade 6 Grey Market. Jag tycker valacken är bättre än raden och att det på slutet varit en himla massa otur. I grunden är han kanske inte lika bra som Diamond Jackie, men så pass bra att han kan överraska spelarkåren ikväll - det är han!
V86-7
3 Patton har en fin uppgift framför sig ikväll och över korta distansen kommer han köras vad som går hela vägen. Når han spets är han sannolikt svårslagen, men man hoppas att både 1 Light In och framförallt 2 Excalibur Gene får en pangstart och utmanar.
En som är i bra form för dagen är 4 Edvard Palema. Jag hade lite skrällfeeling senast på Solvalla, men där det mesta sket sig och hästen trivdes inte med löpningsförloppet. Här kommer Victor Rosleff kunna placera sig i ett slagläge som passar fyraåringen betydligt bättre och jag måste ha med honom!


