V85 Analys Umåker - Wäjersten, kungen i norr
Förra veckans analys bjöd på ett par halv-skrällar som Brilliant Kid och Maker’s Wall Ås. Utöver det så var jag ute och cyklade då både Fine Manners och Express Jab förlorade. Sistnämnda vinner dock nästa gång!
Denna vecka är det Umåker som bjuder på V85. En mellanmjölksbana utan något som sticker ut. Det är ”spetstider” och det tror jag inte blir något undantag när vi lördag.
Analyslappen är det system som bygger på denna analys och den hittar ni HÄR.
V85 - 1
STL Stodivisionen försök, 2140 meter voltstart.
Ston är alltid klurigt!
7 Galadriel och 9 Digital Last tycker jag sticker ut kapacitetsmässigt i fältet. Galadirel skall gå utan bakskor för första gången vilket gör henne lite extra spännande till denna start. Digital Last har gått bra en längre tid litet frågetecken på formkurvan där bara.
Spets är guld värt dessa tider och där sitter Örjan med 1 Noelia. Blir inte helt lätt att plocka ner och skulle kunna vara lite av en chansspik för den modige. En klassisk spets och slut. Örjan är ju ruskigt duktig på att sätta rätt tempo för att rinna undan.
Wäjersten styr i norr! Skulle absolut kunna skrälla med sin uppsittning 4 Ziva Bris som är speedig. Rätt resa bara så kan det smälla sista metrarna. Varning 1!
Lilius är rejält underskattad som kusk och skräller ofta. Sitter upp bakom 2 Dior Dalie från stall Pihlström vars formkurva pekar spikrakt uppåt. Varning 2!
V85 - 2
STL Klass 2 försök, 2140 meter autostart.
En rolig och två troliga!
3 Herkules A’lir är hyfsad ut från start och undertecknad är inne på att det räcker för att ta sig till spets. Sen är jag inne på att man släpper. Vinna från rygg ledaren har större skrällar än såhär gjort. Varning!
4 Gallium Kronos springer i för låg klass men också av en anledning. Travet har inte flutit. Såg lite bättre ut senast och har Redén lyckats slipa diamanten ännu mer nu så kan han vara helt överlägsen. Bör köras framåt och ev vara den som övertar.
6 Secret Bo vill säkert också fram och överta från stallkamraten. Är man först fram och sitter i spets så blir man hästen att slå. Stallet låter nöjd med hästen som med två lopp innanför västen bör närma sig toppformen. Kan bli svårfångad. Wäjersten styr som sagt i norr!
V85 - 3
Spårtrappa, 2140 meter autostart.
Spårtrappa gör det spekulativt!
1 Readly Brodde har för lite pengar på sig sett till kapaciteten och står därför bra inne. Kanske lite för bra? Håller han upp ledningen så kan han mycket väl leda runt om. Jag är dock inne på att spåret kan bli en fälla och gardering blir därför helt given.
2 Fantastic Hall sitter i rätt spår direkt och Sjöström behöver bara bevaka sin position. Visade form senast och nu tar man långresan. Det står vanlig vagn i programmet och det för mig blir ett frågetecken. Jag tycker han sett fin ut i jänkarvagnen. Vi håller koll på intervjuerna för klarhet i detta under lördagen.
8 Molte Wibb har en blå flagga på sig i mitt program. Spåret är katastrof men det visste ju Dunder vid anmälan. Det luktar en etta i raden lång väg här och nu är motståndet överkomligt. Lyckas tränaren med styrningen från spåret så kan det räcka väldigt långt! Varning!
Snurr på stallet har Svedberg för dagen. 7 Freeloader tar resan upp till björkarnas stad och det i angeläget ärende. Detta är häst som visat riktigt fin kapacitet tidigare i karriären och jag tycker man blir bortglömd här. Varning!
V85 - 4
STL Kallblodsdivisionen försök, 2140 meter voltstart.
En eller många!
Jag hade redan tänkt spika men efter strykningen (1 Höstbo Marcus) så blev allt ännu lite bättre. 2 Karlas kommer nu enkelt till ledningen och skall där sedan slås. Tränaren låter väldigt optimistisk inför uppgiften och kör gärna i ledningen. Jag tror vi kan få se ett jämnt hårt tempo hela vägen och då får övriga vara bra för att slå honom. Känns som en kanonspik till 10% i skrivande stund!
9 Lundåsens Teknik är först in på systemet bakom. Springspår bör sätta honom långt fram i kön tidigt. Kanske bara maler ner övriga från dödens?
Bakom dessa två känns loppet vidöppet och vi har sett det förut, bland kallbloden skräller det. En, två eller samtliga är mitt tio-tusen kronors tips!
V85 - 5
STL Klass 3 försök, 2640 meter autostart.
Hur bra är bror Day?
Broder till A Fair Day och Maroon Day är 6 Brother Day. Tränas av Sveriges bästa tränare, Daniel Redén. Hur bra kan det bli tro? Årsdebut efter halsoperation nu, men något lopp i kroppen tror inte Daniel behövs. Hästen har tränat starkt i sanden och är redo att prestera direkt. Han kan öppna och bör få en bra position. Kan vara bara starkast till slut.
1 Eagle of Oak kan öppna snabbt och även om spår 1 inte är det bästa på Umåker så skulle han kunna hålla ut övriga från start. Kan då leda detta länge trots årsdebut.
I norr så bestämmer Wäjersten och här ställs 5 Bottnas Magic och 10 Macguffin ut från stallet. Jag gillade det jag såg i Bottnas Magic senast och det är en häst som kan profitera på om det blir lite körning här. Macguffin är mer stark än snabb så distansen är ett plus nu. Tre lopp i kroppen borde ha gjort sitt på formen!
V85 - 6
Bert Johanssons Memorial, 5-åringslopp, 2140 meter autostart.
Omgångens höjdpunkt!
8 Dream Mine siktas mot Elitloppet och såklart andra betydligt större uppgifter än detta. Åsdebut nu och skor på hovarna, och spelas till megafavorit. Ja, det kanske är rätt. Han har ju inte gjort något fel hittills i karriären och slagit dessa hästar med förbundna ögon tidigare. Det är ändå något som gnager i mig och jag vill höra senaste statusen innan jag köper 65% på spelet.
5 Before Takeoff hittar till spets och jag hoppas att Wäjersten vågar testa hästen där även om Dream Mine ställer frågan. Har tillskillnad mot storfavoriten två lopp i kroppen och formen borde närma sig zenit. Kör så det ryker nu Daniel!
9 Bright Star U.S. var inte att känna igen i årsdebuten. Kan ha behövt det loppet. Får nu köras lite på chans från utgångsläget men kan spurta rejält och profitera om tempot blir för högt. Varning!
V85 - 7
STL Klass 1 försök, 1640 meter autostart.
Spets och slut, receptet för blommor!
1 Ebbot Rice är rejält startsnabb och bör ha god chans till att hålla ut övriga. Senast rusade han i spets och det blev trötta ben till slut. Kusk och distansplus nu, och dessutom lite lättare emot. Jag tror att Mats lyckas tygla hästen lite mer denna gång och då rinner man undan här. Spik!
4 Jimmy Adore och 9 Flory Lane är roliga motbud. Två hästar som kan profitera på tempo då båda två har vassa avslutningar.
V85 - 8
STL Bronsdivisionen mot STL Silverdivisionen försök, 2640 meter autostart.
Rolig avslutning på V85 med många drag!
15 Micke Sting skall i min bok vara favorit i avslutningen. Det han visat hittills och det motstånd han mött står sig väldigt bra här. Spåret är vad det är pga proppen men lång distans gynnar honom. Har en rejäl slutrunda och med minsta klaff fäller han nog samtliga.
Tredje starten för kejsaren i norr nu, 12 Summermusic’nightS. Formen kommer smygande och det verkar vara en riktigt bra häst. Spår 12 är ett krångligt spår och det behöver klaffa men gör det de så kan det bli första segern i nya regin.
9 Crowe Motion satt fast med allt sparat senast när jag hade spikat. Jag sa till mig själv att nästa gång spikar jag oavsett motstånd. Det tar jag tillbaka efter ha sett proppen.. Att jag lämnar honom utanför händer dock inte. Varning 1!
8 Neymar Boko sitter det en blå flagga på i mitt program. Mängder med sina prestationer i raden utan någon seger. Hästen är stark och har en rejäl avslutning. Snart sitter ettan där. Varning 2!
7 Lifelong Journey kan vara först fram att överta ledningen. Därifrån säljer sig hästen dyrt. Slipper han större tryckare under vägen så kan han rinna undan. Varning 3!
Detta var mina tankar inför V85 Umåker. Som vanligt vill jag trycka på att mycket kan såklart ändras till spelstopp men förhoppningsvis kan ni få någon idé från mig som ger er miljonerna!
Följ mig gärna på X (Twitter)


