
V75: Kul SM-omgång på Åby!
Skribent: | Martin @giffelpucko |
Publicerat: | 2025-09-26 13:19 |
Fina fina SM-dagen på Åby har kul mix med amatörer, lärlingar, monté och huvudloppet Svenskt Mästerskap.
Jag tycker det är en riktigt rolig V75-eftermiddag där vi ska jobba in sju rätt!
Mina andelar är:
V75-1
Med dessa spåren känns det oerhört långsökt att 2 Olly Håleryd ska förlora.
10 Great Skills har jag all respekt för som finns och tillhör de bästa stona vi har - men jag tror det kan bli svårt det här för hennes del.
OM Great Skills lyckas är jag den förste att ställa mig upp och applådera, men Olly Håleryd kommer tidigt nå spets och sen ska det bara till en sjukdom för att hon ska förlora sto-SM!
V75-2
1 Global Etalon är så klart jäkligt bra och möter enklare motstånd än vad han är van vid. Samtidigt är jag inte helt övertygad om hans segerglöd. Det är ju inte så att det radas upp segrar...
Han kan säkert göra ett topplopp här i montén, men för mig blir han alldeles för överspelad.
4 Global Enjoy, 6 Joy Alissa och 9 Dee Godfather har minst lika hög segerchans som han i min värld och outsidern är 8 Cab Frontline som får reserväran.
V75-3
3 Monsieur Chocolat fick inte riktigt chansen förra helgen och tar nu omtag på Åby. Perfekt läge och en distans han stormtrivs över. Jag räknar med att han segerstrider och det är min förstahäst!
4 Rocket Queen ser ut att bli rejält underskattad men det ska bli spännande se vad Henrik Kihle kan uträtta. Detsamma gäller 8 Stan Wawrinka som får duktiga Wilma Karlsson i jollen.
V75-4
2 Kozmo Simoni och 5 Fancy Free är de som utgör favoriterna och det ska mycket till att båda faller, så klart....
Samtidigt vill man tro på det omöjliga och strecka några av de bakom. En sådan som 6 Nevermind River var jättebra senast och Viktor Brodin som kör nu körde honom just senast. Välkbekanta med varann och därmed kaxiga!
V75-5
Här skäms jag inte med strecken. 11 Eolo Wise L. är bäst men vi hoppas han hamnar på vingel och att konkurrenterna har stenkoll och jobbar emot honom. Då är det öppet värre här!
2 Global Bodyguard har jag tjatat om två senaste starterna och ska bli kul vad Linda Sedström kan uträtta med honom.
V75-6
Jag är ju av uppfattningen att det räcker med fyra streck i Stodivisionen. Hur ofta har man skrivit och tänkt det? Ungefär aldrig.
4 Kumla Fromentro har jobbigt läge men vi vet ju kapaciteten i henne. 7 Tactic Lane har äntligen ett läge som gör att det inbjuder till segerstrid.
14 J.H.Ellen var jäkligt ruggig senast och ett måste på min lapp.
Den jag framförallt hejar på är 10 Official Sox.
Jag har spikat henne förr, näst senast, och där galopperade hon bort sig tidigt. Hon är jäkligt bra de gånger hon fungerar och jag tror Calle Jepson tänker detsamma.
Spår 10 är rätt bra för hennes del och får hon chansen sista biten så kommer hon flyga fram.
V75-7
Svenskt Mästerskap 2025 avslutar V75-dagen och den klara stjärnan fick sämsta utgångsläget.
Jag tror inte det gör något vidare när det är 2 640 meter.
Är det någon som kan dundra ute i spåren en längre tid och ändå visa sig vara absolut bäst är 12 Francesco Zet.
Jag minns ännu när jag stod vid bankanten vid Kriteriesegern där han i ett kraftfull steg avgjorde loppet.
Det finns en och annan bra motståndare, men inte som är riktigt på hans nivå den här gången.