Travtips V64: Oslagbar ikväll

    V64: Oslagbar ikväll

    V64-jackpoten rullar vidare och kvällens tävlingar på Gävle håller rätt fin klass med både kallt och varmt på schemat. 
    Vi har ju framförallt oslagbar Åsrud Jerven som givetvis är stenklar!

    🥇 SPIKFÖRSLAGET

    V64-3

    Man kan lugnt konstatera att sjuåringen är i absolut toppform just nu och 1 Åsrud Jerven har inte varit så bra som han är nu. 
    Rikard N Skoglund kommer som vanligt sitta upp bakom hingsten ikväll och från spår 1 bakom bilen över kort distans är det närmast omöjligt för konkurrenterna redan innan loppet startat.

    Åsrud Jerven har imponerat och jag finner ingen rimlig anledning att gardera honom med tanke på hur grym han varit.

    OM jag nu skulle gardera så är det 3 Py Bläsen med två bra insatser i slutet samt 9 Ava Modde som vid framspår mycket väl hade kunnat ge Åsrud Jerven en match.

    🔒 LÅSET

    V64-5

    Ett riktigt roligt lopp för ston och ett femtonhästarsfält som känns väldigt jämnt. Jag räknar med att en hel del kan hända i det här loppet - och jag går kort på endast två hästar!

    12 Elin Avant ska få tävla med Magnus A Djuse igen som körde stoet till efterlängtad seger för tre starter sedan. Uncle Lasse-stoet gjorde det även bra i tufft lopp näst senast och hon är i fin författning för dagen. Jag tror hon kommer gå väldigt starkt ute i spåren och är min förstahäst.

    Låset utgörs med en skräll jag inte kan sitta utan. 10 Just For Show har varit jättebra på slutet och snacka om att Face Time Bourbon-dottern står på tur för seger. Jag tror många kommer "tappa bort" henne i kvällens jämna fält men jag tycker hon är segerfarlig!

    😎 SE UPP FÖR

    V64-1

    3 Mizai ska bli kul att se igen efter hans ruggiga insats senast. Vi har även 1 Celiaz i loppet som ska försöka spåra runt om - och hur är det egentligen med 2 Mister Hercules för dagen? Han har inte alls levererat på slutet och är lite av ett frågetecken för dagen.

    De tre står möjligen ut lite i Vallonloppet, men jag vill även ha med 6 Santos de Castella. Åttaåringen har varit positiv i två raka insatser nu och ikväll har han springspår över den här korta distansen.
    Han kommer ju sitta bra till tidigt och jag tror han blir att räkna med ikväll.

    V64-4

    Visst ska 8 Tekla vara favoriten med tanke på hur bra treåringen gått i år. Man ska ha i åtanke att det nu är tuffare emot än tidigare och jag tycker inte hon är en favorit att hålla i handen ikväll.

    Liksom i V64-1 vill jag varna för Jörgen Westholm-tränat. Här kör han ut med 12 Mynta V.S. som startade för en vecka sedan där hon gick bra som fyra. Formen har förts framåt till kvällens start!

    Bästa spelbolaget för travodds

    Bet365

    • Världens största spelsajt
    • Egna fasta travodds
    • Bra välkomsterbjudande
    • Inget poolspel
    Välkomstbonus
    Upp till 1500 kr i spelkrediter
    Till Bet365 Ta del av bonus

    Minsta insats 50 kr och krav på 1x fastställt spel för att få spelkrediterna. Minsta odds, spel och betalningsmetod exkluderingar gäller. Utbetalningar exkluderar insatser i spelkrediter. Tidsbegränsningar och villkor tillämpas.

    Hemsida: bet365.comGrundat: 2000
    Ägare: Hillside (sports) ENCHuvudkontor: Stoke-On-Trent

    Sammanfattning

    Skrivbent: Simon Hagen Simon Hagen

    Bet365 är ett av de bättre spelbolagen på den svenska travmarknaden. Med ett brett utbud med fasta odds som man sätter själva har Bet365 seglat upp och tagit trio-positionen som bästa spelbolag för trav i Sverige. Spelar man på trav är Bet365 ett måste med tanke på deras höga odds, höga limits och bra utbud.

    Läs hela recensionen
    Följ Travstugan på Youtube