Travtips V64: Jackpot med spets och slut!

    V64: Jackpot med spets och slut!

    Vi har en pangstart på veckan med jackpot på V64 och det är från Färjestad vi följer tävlingarna!

    🥇 SPIKFÖRSLAGET

    V64-3

    En trist spik kan man tycka, men det råder ingen tvekan om att 7 Aske Faks hittat sig en utmärkt uppgift. 
    Han står bra inne på startvolten och framförallt har han ett perfekt spår i volten.

    1 Ersa Frej kan givetvis utmana en bit, men till sist kommer Aske Faks rusa mot ledningen och i ledarpositionen är sjuåringen riktigt kaxig.
    Han var inte sitt bästa jag senast och det var en dålig dag på jobbet. Jag tror han hittar tillbaka till sitt rätta jag igen och här spårar han runt om med Eirik Höitomt!

    V64-6

    Avslutningen håller hygglig klass men den som  höjer sig över mängden är 6 Farrokh Bulsara.
    Ikväll ska André Eklundh köra valacken med barfota runt om och jänkarvagn - en kombination fyraåringen aldrig tävlat med!

    Det kommer bli svårt att ta sig förbi de invändiga från start, men Farrokh Bulsara är mycket stark för den här klassen och jag tror han kan vinna från den tunga vägen. 
    5 Nybys Dimension
    är bra emot, men jag tycker Farrokh Bulsara är en bättre här och kvällens race blir till en vinnande sådan!

    🔒 LÅSET

    V64-1

    6 Follow Him från spår 6 på startvolten kan i tidigt skede ta sig mot ledarpositionen och sen ska det mycket till för att han ska förlora. 
    Han har inlett karriären bra hos Maria Törnqvist och jag tycker han gjort det väldigt bra i alla sina tre starter för nya regin. Ikväll ser det mycket bra ut för att leda runt om!

    10 Pure Atlas är väldigt bra emot och ikväll ska han testas skor bak. Han var otroligt bra senast på just Färjestad och jag tycker han är så pass bra i grunden att jag inte vågar sitta utan honom.

    😎 SE UPP FÖR

    V64-5

    Uttagningslopp till dam-SM där 1 Tour de Valley står bra till och jag har honom som ganska klar etta på min ranking. Lyckas han försvara innern så är chansen god att leda runt om.

    Lyckas inte Tour de Valley att ta hand om ledningen öppnar loppet upp sig rejält. 9 Bollinger N.O. blir betrodd efter grym insats senast men man ska ha i åtanke att han oftast varit oerhört ojämn i sina prestationer. 

    7 Abel Lock är det roliga draget.
    Sexåringen går ner lite i klass på motståndet om man ser till de han ställts mot under sommaren. Spår 7 är inget vidare, men i grunden är han bland de bättre i fältet. Ikväll blir han inte särskilt betrodd av spelarkollektivet, men jag tror han minst är ett platsbud - fynd!

    Bästa spelbolaget för travodds

    Bet365

    • Världens största spelsajt
    • Egna fasta travodds
    • Bra välkomsterbjudande
    • Inget poolspel
    Välkomstbonus
    Upp till 1500 kr i spelkrediter
    Till Bet365 Ta del av bonus

    Minsta insats 50 kr och krav på 1x fastställt spel för att få spelkrediterna. Minsta odds, spel och betalningsmetod exkluderingar gäller. Utbetalningar exkluderar insatser i spelkrediter. Tidsbegränsningar och villkor tillämpas.

    Hemsida: bet365.comGrundat: 2000
    Ägare: Hillside (sports) ENCHuvudkontor: Stoke-On-Trent

    Sammanfattning

    Skrivbent: Simon Hagen Simon Hagen

    Bet365 är ett av de bättre spelbolagen på den svenska travmarknaden. Med ett brett utbud med fasta odds som man sätter själva har Bet365 seglat upp och tagit trio-positionen som bästa spelbolag för trav i Sverige. Spelar man på trav är Bet365 ett måste med tanke på deras höga odds, höga limits och bra utbud.

    Läs hela recensionen
    Följ Travstugan på Youtube