
V64: Holy, holy - dubbeljackpot
| Skribent: | Martin @giffelpucko |
| Publicerat: | 2026-01-13 9:31 |
Från gårdagen får vi med oss dubbeljackpot och det är på härliga Axevalla som V64an körs på - banan där "allt" händer. Jag har ett klart skrällbud!
🥇 SPIKFÖRSLAGET
V64-3
Det gäller ibland att ha stenkoll på formen och så som 7 Muscle Will presterat på slutet så är han en av kvällens absolut formstarkaste.
Sjuåringen har varit ruggigt fin i två raka starter och liksom segern näst senast så körs han ikväll av Victor Rosleff. Spår 6 är fullt okej bakom bilen och jag räknar med en offensiv styrning direkt från start.
Det bör inte bli några trafikbekymmer längs vägen och jag ser valacken som högst svårslagen just nu i den här klassen.
Den som hade kunnat utmana är 8 Marcelo Vieria. Nu har denne dessvärre fått ett jobbigt utgångsläge vilket gör att jag går på Muscle Will.
🔒 LÅSET
V64-4
Jag satt och lirkade på att eventuellt chansspika henne. Det är något med 7 Holy Zoly som jag gillar och hon har verkligen slagit ur underläge under hela sin karriär.
Ikväll går hon ner i klass på konkurrenterna och det kan mycket väl vara dags för henne.
Spår 3 på tilläggsvolten är jag däremot inte helt hundra på och det föreligger galopprisk. Felfritt tror jag dock hon kommer gå starkt över slutvarvet och det här är ett måstestreck!
10 Karlsson N.O. tror jag är riktigt på gång och den som jag tror kan kliva förbi allt. Det gör att jag "snålar" med ett fräckt lås.
😎 SE UPP FÖR
V64-6
Med spårlotten till sin fördel är det klar fördel 2 Abbagliante och jag skulle tro att tränare Sofia Aronsson Hofstedt vill se full fart framåt från start. Vid ledning blir femåringen kanske svårpasserad.
Det ska bli kul att se 3 Fuga Dal Bar med ytterligare ett lopp i kroppen och hon fick ju en riktigt formhöjande resa senast.
De två står ut i loppet rejält ikväll vilket gör att de bakom blir närmast ett gäng fynd.
1 Dats Bella smyger med på innern hela vägen och 6 Back to Black tycker jag minsann är bättre än raden. Intressant med Dwight Pieters ikväll.


