V64: Baksmällan på Halmstad
Skribent: | Martin @giffelpucko |
Publicerat: | 2025-05-26 9:00 |
Dagen efter Elitlopp-söndagen är alltid lite av en baksmälla. Låt oss storma oss igenom den med V64 på Halmstad!
🥇 SPIKFÖRSLAGET
V64-1
Ojvoj vad fin 5 Love This Bar varit i sina två senaste starter. Han har verkligen växlat upp från hur han tidigare presterat och sättet han vunnit på har varit imponerande.
Motståndet den här gången är inte av det hårda slaget. 1 Mister Smartface är väldigt bra emot, men i mina ögon är Love This Bar för dagen en bättre häst. Stefan Persson får sitta upp bakom Preben Sövik-fyraåringen nu och jag tror han kommer kolla in hur stoet sett ut på slutet och sedan köra därefter i det här loppet.
För mig är Love This Bar starkt spikförslag!
V64-5
Det såg länge ut som att 10 Global Feather inte skulle få se dagens ljus senast när hon hamnade tredje invändigt, men Magnus Jakobsson i sulkyn lyckades till slut hitta ut över sista halvvarvet och där stoet sedan svarade för en vass avslutning till seger.
Hon lyckades där spurta förbi ledande Andinge Zon som visat sig vara riktigt bra, så det var starka papper av Global Feather!
Nu sitter tränare Johan Untersteiner upp igen och fyraåringen är verkligen under rejäl utveckling. Den här gången får hon åter på sig jänkarvagnen, efter att ha gjort den vassa insatsen senast i vanlig sulky.
Det är ett väldigt öppet lopp det här där jag framförallt tror det kommer gå undan rejält där framme. För min del får de gärna köra loss fullständigt - som öppnar för Global Feather!
Reserven och den värst emot är givetvis högkapabla 2 Gudrid Face. Hon har rejält med talang i sig, men är dessvärre minst lika osäker. Felfritt kan hon helt klart leda runt om men jag litar inte alls på hennes tendenser och väljer därför chansa emot!
🔒 LÅSET
V64-3
11 Dareios di Poggio möter minst sagt enklare motstånd den här gången och loppets enda miljonär borde kunna ha vettig chans att ta sig runt majoriteten av sina konkurrenter.
Tillägg är alltid tillägg, men på ren kapacitet ska det inte vara några värre bekymmer.
4 Oliveira Bros är bättre än vad han visat i år och jag väntar mig att han levererar den här gången. Thomas Uhrberg är skicklig i volten och kommer kunna hantera fjärdespåret.
2 Getting Rid of har gjort två bra lopp på slutet som gett lite mersmak. Fyraåringen närmar sig första segern!
😎 SE UPP FÖR
V64-6
Bästa hästen i avslutningen tycker jag 8 Godfather är. Däremot är jag inte helt med i matchen på vart jag har honom just nu. Senast på Axevalla vann han i mycket fin stil, men det har ju varit en vår där han varierat något i sina prestationer.
Presterar han på topp tror jag han kan gå den tunga vägen och avgöra till slut - men jag vill som sagt se honom prestera bra över en lite längre tid innan jag vågar spika.
Det blir därför liten gardering här och 4 Fashion Grif gjorde en väldigt bra Sverige-debut senast. Hon tränas dessvärre av Jerry Riordan som jag inte har mycket för, men det får man käka i sig... Italienskan ska den här gången få springa barfota runt om!