V64: Letar upp hammaren direkt!
Skribent: | Martin @giffelpucko |
Publicerat: | 2025-01-28 7:07 |
Tisdagens V64 är från Eskilstuna och jag letar upp hammaren direkt för ena spiken!
🥇 SPIKFÖRSLAGET
V64-1
Det tar inte lång tid innan jag letar upp hammaren för att drämma i spiken.
9 Eagle Trot har kanske inget superbra utgångsläge men i mina ögon är det klasskillnad på honom och resten.
Han har varit väldigt övertygande på slutet och jag räknar med att Mange Djuse reder ut inledningen och sätter sig i perfekt utgångsläge med honom.
Valacken borde även vara så pass tuff att han tål att avancera i tidigt skede och jag tycker han ska ses med stark segerchans.
V64-6
Enda banan som stall Gocciadoro vunnit på i år i Sverige är Sundbyholm. Nu är det dags igen och vi ska få återse 7 Colibri Jet.
I mina ögon är han en av de bättre inom Guld faktiskt och jag har med glädje drämt i spiken på honom förr. Jag har så klart respekt för ett par av konkurrenterna invändigt om, men presterar Colibri Jet på den nivån han har så ska han kunna vinna det här från dödens i mina ögon...!
😎 GARDERINGAR
V64-3
Oskar J Andersson tar sig till Sundbyholm och är säkerligen lite belåten med detta då han åter ska få köra 2 Sahara E.Type.
Han har inte fått köra stoet i tre senaste starterna och senast de tävlade ihop gjorde hästen en otroligt stark insats och stred till sig segern.
För tre starter sedan var hon närmast svag men räkna med att hon tagit omtag. Två senaste loppen har varit strålande och intrycket har varit det bästa hon visat upp hitintills i karriären.
Nu är läget perfekt bakom bilen men 4 Casper Tribut kommer göra allt för spetspositionen och det kan bli bra fart på det här, damer och herrar.
Jag streckar därför på lite i loppet och två givna motbud är så klart 1 Four White E.G. och 10 Gold from Heaven.
V64-6
9 He's From Heaven har fått bakspår men det bekymrar säkert inte femåringen då han löst sådana här uppgifter förr, men jag tycker vi hittar ett par bra motbud.
Framförallt är 1 Lexington Yoda intressant från spår 1 och intrycket senast var mersmakande för framtiden. Jag tror den här sjuåringen är i toppslag nu och ska kunna segerstrida - med en viss Magnus A Djuse i jollen!