V4-hundringen: Vinner trots läget

    Rommetravet levererar banans sista tävlingar för året med V4-lunch och givetvis är hundringen!

    V4-1

    12 Smaragd Norrgård står väldigt bra inne i inledande loppet och är dessutom van vid lite tuffare konkurrens än det här. Per Lennartsson kör ut med loppets bästa segerchans och det fördelaktiga är att stoet löst liknande uppgifter förr.
    Det som får mig att gardera är 14 Lyckans Cash som även hon är van vid tuffare motstånd och Stefan Arvidssons hästar går väldigt bra för dagen!

    V4-2

    1 Gentleman Sisu ska bli intressant här med Oskar J Andersson i sulkyn som tävlade med valacken för fem starter sedan där de vann tillsammans. Nu har femåringen fått ett lopp i kroppen efter uppehåll och därtill sak han testas i jänkarvagn för första gången! Kan leda det här hela vägen.

    9 Cala Mayor de B. har inte fått fart på den här säsongen och endast kunnat göra två starter. Nu återkommer hon efter varit borta sedan 7 september och visst ska hon tas med lite försiktighet. Kapacitetsmässigt är hon en av de bättre här och det gör att jag ändå tror hon kan sluta långt framme.

    V4-3

    Både 5 Kjölstads Prinsessa och 1 Reime Blesen är två bra konkurrenter i loppet från startvolten som man ska ta på allvar. Jag tycker dock ändå två höjer sig lite ytterligare och det i form av 11 Per Viking och 14 Guli Fantom

    Per Viking har haft en fantastisk säsong med sju segrar på tio starter och den här gången sitter Jorma Kontio upp som vunnit vid de tre starterna ekipaget gjort tillsammans. Guli Fantom har jag vurmat om flera gånger den här säsongen. Han är alltid lite opålitlig av sig men felfritt kommer han tveklöst göra upp om det!

    V4-4

    12 Driverlane är den som tveklöst höjer sig i avslutningen och trots utgångsläget tror jag mycket på sexåringen. Det är ett klart dugligt motstånd men bekymret kring konkurrenterna är att få av dessa rosat marknaden på slutet - vilket Driverlane gjort. 
    Jorma Kontio känner väl till Love You-sonen efter ett par starter tillsammans och jag tror kusken är offensivt inriktad i tidigt skede. Jag spikar!

    LD-dubbeln

    1. 11, 14 (5, 1)
    2. 12 Driverlane (11, 7)

    Bästa spelbolaget för travodds

    Unibet

    • Stort utbud på nordisk travsport
    • Hjälpsam support
    • Bra utbud på vardagstrav
    • Saknar poolspel
    Välkomstbonus
    Upp till 1000 SEK Travbonus! (NY)
    Till Unibet Ta del av bonus
    Hemsida: unibet.seGrundat: 1997
    Ägare: Kindred GroupHuvudkontor: Malta
    Unibet Startsida
    Unibet på Ipad
    Unibet Telefon

    Sammanfattning

    Skrivbent: Martin Engström Martin Engström

    Sedan starten 1997 har Unibet varit branschledande när det kommer till spel i Sverige. Unibet har alltid haft trav i sitt utbud, och inför 2022 står bolaget inför ännu en travsatsning som ska sätta spår i travbranschen. Unibet anses vara ett av Sveriges absolut största spelbolag och du hittar både sportspel, trav och casinospel på hemsidan.

    Läs hela recensionen
    Följ Travstugan på Youtube