
GS75: Perfect start!
Skribent: | Martin @giffelpucko |
Publicerat: | 2025-08-15 9:56 |
På söndag är det Hagmyren med tävlingarna och vi får en perfect start!🥇 SPIKFÖRSLAGET
GS75-1
Litet startfält lockades till Mack Clowns Minne vilket alltid är lite småtrist så klart. Nu får vi ta det för vad det är...!
I mina ögon är 5 Point of Perfect en som verkligen står ut i femhästarsfältet. Han har haft en rätt bra sommar och intrycket näst senast på Eskilstuna var riktigt vasst.
Han svarade sedan upp det med att vinna i Gulddivisionen senast och det är över kort distans han presterar som bäst. Trots spår längst ut så står han ju perfekt bakom bilen och jag tror han besegrar dessa konkurrenterna rätt så enkelt.
3 Xanthis Harvey är en oviss herre som återkommer. Daniel Redén kör i jänkarvagn direkt och han låter mycket nöjd med sexåringen. I mina ögon ändå alldeles för oviss och jag vill se prestation innan jag betalar.
GS75-7
Mer eller mindre allt blev sparat senast för 1 Ajlexes Gourmand. Nu ska hästen starta i uttagningslopp till amatör-SM och nog kommer det säkert köras lite hejvilt i loppet...
Jag tycker ändå Ajlexes Gourmand är en av de som är allra bäst i fältet och stoet ska få tävla barfota runt om den här gången. Det finns en chans att Ella Nyman kan försvara innern och då kommer hästen köras där.
Antingen det eller att få rygg på 7 Com Isidor, men jag tycker Ajlexes Gourmand är riktigt bra för dagen och jag spikar!
💰 MÅSTE MED PÅ LAPPEN
GS75-2
10 Don E.Star är förstahästen i detta orutinerade treåringsloppet, men det ska sägas att han inte är helt pålitlig och det finns galopprisk.
En som blir helt borttappad är 6 Nova J.C.. Raden är inget man gör vågen åt och det är nog därför många nonchalerar stoet och att det inte är ett storstall direkt.
Jag tycker dock hon gått väldigt bra i skymundan på väldigt bra tider. Härifrån kan Nova J.C. hamna riktigt bra på det tidigt och jag tror detta kan vara omgångens jätteskräll!
GS75-6
Det är närmast otroligt att 7 Myllkärr Christina ännu är segerlös efter fullkomliga 30 starter i karriären.
Stoet har varit jättebra i närmast fyra raka starter och framförallt senast gjorde hon nog sin bästa insats hitintills i karriären.
Roger N Nilssons Minne har 11 Wilda Astrid och 10 Fia Med Knuff som starkaste segerbuden, men jag blir fanken inte förvånad om Myllkärr Christina lyckas slå till nu. Hon är i jättefin form!