Max försöker möjligen ligga lite i framkant och framförallt ville de väl sticka ut och bjuda på något unikt i sin tv-sändning under fotbollens Allsvenskan.
AI-experten Aida nådde skärmen och i efterhand kan jag bara be och böna för att den som kom på idén åtminstone har kvar jobbet.
Det var ju ingen höjdare inte... Snarare genant och mitt ansiktsuttryck var detsamma som att jag hade bevittnat en bilkrasch.
Hur utskällt det än blev så var det samtidigt ett nytt knep som jag gärna vill se mer av. Ja, men alltså inte i fotbollssändningarna då.
- Med all respekt åt travets experter i tv-rutan så hade jag nästan velat testa Aida-konceptet i "vårt" V75/V86 Direkt.
Om det är något jag saknar för att trav sändningarna ska vara femstjärniga och utan anmärkning från min tv-soffa så är det uppriktiga känslor. Något som är på riktigt. Positivt som negativt. Glöm bort att kameran är påslagen och prata ut från hjärtat.

AI-experten Aida från Max-sändningen.
Idag får vi oftast en sida av myntet. Negativitet skakas bort så mycket som möjligt och allt är som oftast så bra så.
Jag kan väl förstå att det är svårt för experten att "snacka skit" om tidigare kollegor och framförallt inte vill gå på en stallbacke och möta blickar och riskera att "konfronteras".
Samtidigt ska man väl ställa sig i rollen för att kunna klara av just detta. Idag är det inte riktigt så, vilket gör att jag inte kan uppskatta sändningarna till 100 %.
En AI-expert hade varit säkra skott till 100 %. Som det är idag hade det varit ett välkommet tillskott och framförallt hade jag sett fram emot att lyssna till diskussionerna - som idag är ett enda undvikande inslag.
____________________________
Saker och ting är inte som det har varit. I år ska man till och med betala sig in på Gentlemannadagen.
När jag upptäckte det tidigare i veckan så kunde jag se i framtiden. Det skulle bli hus i helvete hos allt och alla. Även kring de som inte skulle gå på evenemanget ändå.
- Jag tog därför kontakt med Jägers illa kvickt för att reda ut varför. Och jag kan köpa deras resonemang till 100 %. Läs här!
____________________________
Jag har skrivet ett antal rader om både Cash Case och Celinn Palema från stall Heléne Hoby. Två hästar som oftast blir distanserade och åker på startförbud på grund av dåliga prestationer.
Nu har Celinn Palema skött sig på slutet även fast hon fortsatt slutat väldigt långt bak i fälten.
På onsdag återser vi stoet igen när hon anmälts till Nuncios lopp. Ett lopp som innehåller Francesco Zet och Gio Cash.
Jag hoppas verkligen hästarna inte vet om vad självförtroende är för något. Tidigare prestationerna hade knäckt en annan för längesedan. Jag fasar över vad vi kommer få se på onsdag.
____________________________
En sak som slog mig är att fransoserna inte räds att möta varandra. De stora stjärnorna stöter på varandra mer än vanligt. Härnäst i Prix de l'Atlantique på lördag.
Och så har vi ju B-loppen under vintern där de byggs upp inför Prix d'Amérique.
I Sverige undviker stora profilerna varann så mycket som möjligt. Så pass att det oftast bara är vid inbjudningslopp som de "tvingas" tampas mot varandra.
Det är en mycket trist kultur. Som det är idag tillåter vi ju redan preparékörning (typ...), så jag förstår inte vad som skrämmer.
____________________________
Vi är inne i påsken, så jag ska inte ta upp mer av er dyrbara tid.