Gentlemannadagen på Jägersro har under många år varit en populär höjdpunkt som lockat storpublik.
Konceptet har varit enkelt; Artist på plats, roliga aktiviteter för barnfamiljer med V64-tävlingar på eftermiddagen - och framförallt fri entré.
Den 29 maj på Kristi Himmelsfärsdag är det dags för årets upplaga som innehåller alltifrån foodtrucks, tivoli och Melodifestivalen-aktuella artistgruppen Dolly Style.
"Inte enkelt beslut - men blygsam summa med populär artist"
Vad som däremot är helt nytt i år är att Jägers tar inträdesavgift på 75 kronor.
- Det är inte enkelt, men dels har vi tagit en blygsam summa tycker vi och sen är våra artister bland annat Dolly Style, förklarar sportchef Mats Ahlkvist och fortsätter:
- Vi har rekat runt om och Dolly Style har blivit otroligt populära. De uppträder på ett antal ställen i sommar och när de uppträder så tar de verkligen betalt som en riktig konsert där man får betala x-antal hundra kronor för att komma in.
- Då blir vi nästan lite rädda, att om de plötsligt kommer hit och uppträder gratis - då vetefan hur det kommer gå.
Dolly Style kommer under våren och sommaren besöka flera städer runt om i landet.
Biljetter till deras konserter kostar mellan 250-350 kronor. Bandet erbjuder även familjebiljetter (fyra biljetter) på ett antal spelställen för cirka 995 kronor.

"Är inte för vara giriga som vi gör detta - utan säkerhetsskäl"
Ahlkvist betonar därför tydligt att det inte är för någon ekonomisk vinning som beslutet har tagits.
- Det är inte för att vi ska tjäna 75 kronor per skalle eller för att vara giriga som vi gör detta, utan mer för vi måste ha koll på hur många som kommer. I och med att vi tar 75 kronor och folk måste beställa via Tickster så vet vi hela tiden hur publikytan kommer se ut. Allt är av säkerhetsskäl.
Samtidigt är Jägersro medvetna om att det kommer finnas en del besvikna röster kring avgiften.
- Det är så klart att vi sätter ett värde på evenemanget - men jag menar, 75 kronor är ju inte mycket och vi har medvetet satt ett blygt pris när vi gjort ändringen. Hade vi tagit 200 kronor hade det varit svårare att motivera. Vi hoppas och tror ändå att Dolly Style med allt runt om kring och med bra V64-tävlingar ändå lockar.
Avslutningsvis; Samma dag har Malmö FF en Svenska Cupen-final som lottades att spela just i Malmö.
- Ja, det är inte mycket att göra åt. Det var samma sak för ett år sen. Den kommer så klart bli slutsåld.