• Hem
  • Svenskbekanta comebacker på lördag
Napoleon Cash mal 2
Nyheter

Svenskbekanta comebacker på lördag

24 december 2025

På lördag återser vi svenskbekanta profiler som gör comeback. I Finland är Napoleon Cash tillbaka och i Norge återser vi Skate Trix.

Napoleon Cash (bilden) inledde sitt tävlade hos Timo Nurmos och i hans åtta inledande starter vann han sex gånger.
Senaste två säsongerna har han förföljts av bekymmer och starterna har varit få. Ifjol blev det en start och i år har han gjort fyra starter. Senaste starten gjorde han 18 juni.

I början av september bjöds han ut på Travera och köptes för 100 000 kronor av Napoleon Racing Team. Efter köpet lämnade han regi Nurmos och flyttade till finske tränaren Mathias Salo.

3 december gick han ett provlopp och nu är han redo för comeback. På lördag startar han i Kuopio med Santtu Raitala i sulkyn.
Över 2 100 meter autostart går han iväg från spår 11. Loppet körs som lopp 11 med starttid klockan 16:53 (lokal tid) och förstapriset är 4 000 euro.

Hos stall Nurmos vann han elva av 24 starter och sprang in 785 000 kronor.

Skarmbild 2025 12 24 113017

Efter fyra starter under sommaren för Daniel Wäjersten flyttades Skate Trix till Norge och regi Julie Landheim Engen som även står som ägare på sjuåringen.

Sista loppet för regi Wäjersten blev i Bergslagsloppet på Lindesberg den 2 juli där han slutade sexa. Efter nästa ett halvårs frånvaro gör han på lördag comeback.

På norska Orkla-travet startar han från spår 7 bakom bilen över 1 800 meter autostart. I sulkyn sitter Dag-Sveinung Dalen.
Loppet startar klockan 22:10 med 18 000 norska kronor i förstapris.

Skate Trix har under karriären vunnit 25 av 69 lopp och sprungit in 1 599 727 kronor.

Skarmbild 2025 12 24 113251
Följ Travstugan på Youtube