TIDIGA V86: Spännande i montén

    V86 på onsdag från Bjerke/Solvalla. Här är tidiga snabbtankar från Martin Engström.

    V86-1

    Två miljonärer står sig starka direkt i form av 1 Cabron och 2 Nelson Catch Me och förstnämnde är den som ska räknas etta. Valacken visade fin form senast på Bjerke och går han en hög 11-tid här kan det bli svettigt för konkurrenterna...

    Nelson Catch Me är den som både har läget och formen för att utmana.

                    V86-2

                    Snacka om att 11 Snabbchat är i form men bakspår över kort distans nu är ingen enkel uppgift!
                    Detsamma gäller den andra som höjer sig i form av 8 Gold from Heaven.

                    4 Forever Yours har två raka segrar i bagaget och nu ska tränare Pasi Aikio tävla med honom

                              V86-3

                              Vidar Hop trivs väldigt bra med 1 Grand Design och det råder ingen tvekan om att ekipaget ska rankas överst. Däremot är spåret kanske en fälla?

                              Kristian Malmin kommer vilja snuva de på ledningen med sin 3 Royal Tile och jänkarvagn aviserat på 6 Oksamit W.H.!

                                          V86-4

                                          Vi har monté på schemat och på Solvalla ska det köras över 1 640 meter.
                                          På söndagen såg vi stallkamraten Micke Sting som älskade disciplinen och en som redan visat att han går bra i monté är 2 Billionaire Face.

                                          Jennifer Persson känner väl till sexåringen och tillsammans tror jag de kan bli mycket svårslagna. Stort plus med att hästen fått en genomkörare efter vintervilan!

                                          9 Daddy Pop är så klart den som ska utmana först och främst och som rosat montémarknaden på slutet.

                                              V86-5

                                              2 Voje Dino var verkligen stark i sin comeback senast och från utvändigt ledaren kunde han kämpa till sig segern. Med det loppet i kroppen väntar jag mig en än vassare insats här. Han är ingen starkraket men sannolikt starkaste hästen i fältet!

                                              5 Gompens Hönk är den jag har respekt för bakom och som med två lopp i kroppen är i ordning till den här starten. 8 Heimly Best kan bättre än vad han visade senast och trots läget ska han vara med i segerropet.

                                              V86-6

                                              6 The Little Plug är under spännande utveckling och varit jättefin i två raka segrar. Nu reser han till Solvalla för första gången och motståndet är ju betydligt tuffare!

                                              Spårlotten har gjort loppet riktigt roligt när 8 Vigilane har spår 8 och han kommer behöva vara femstjärnig härifrån.
                                              Intressant skrällbud är 7 Rigoletto Tooma som gjort två bra lopp den här säsongen och nu ska han testas i jänkarvagnen med Örjan Kihlström.

                                              V86-7

                                              Ingen omgång utan Frode Hamre med stark segerchans.
                                              Det ser upplagt ut för honom med sin 3 High Performance i avslutande Bjerke-loppet. Är hästen vid sunda vätskor tror jag han tidigt frontar och över den här distansen kan han bli mycket svårslagen.

                                              Det ska dock sägas att det saknas inte motstånd! 8 Patrick Palema är en tuffing liksom 9 Lasse B.R. och vad kan 11 Jackson Trot uträtta trots spår 11?!

                                              V86-8

                                              9 Gourmet Brodde är den för mig som höjer sig något i avslutningen och distansen borde vara fördelaktigt för hans del. Kan bli svår att stå emot när Jorma Kontio aviserar attacken.

                                              10 Mozart B.R. går bra med Mange Djuse och är i toppform för dagen. 8 Quattro Håleryd har inget vidare läge men är inte mycket sämre än de två och dessa tre känns väldigt starka att luta sig mot i avslutningen.

                                              Bästa spelbolaget för travodds

                                              Unibet

                                              • Stort utbud på nordisk travsport
                                              • Hjälpsam support
                                              • Bra utbud på vardagstrav
                                              • Saknar poolspel
                                              Välkomstbonus
                                              Upp till 1000 SEK Travbonus! (NY)
                                              Till Unibet Ta del av bonus
                                              Hemsida: unibet.seGrundat: 1997
                                              Ägare: Kindred GroupHuvudkontor: Malta
                                              Unibet Startsida
                                              Unibet på Ipad
                                              Unibet Telefon

                                              Sammanfattning

                                              Skrivbent: Martin Engström Martin Engström

                                              Sedan starten 1997 har Unibet varit branschledande när det kommer till spel i Sverige. Unibet har alltid haft trav i sitt utbud, och inför 2022 står bolaget inför ännu en travsatsning som ska sätta spår i travbranschen. Unibet anses vara ett av Sveriges absolut största spelbolag och du hittar både sportspel, trav och casinospel på hemsidan.

                                              Läs hela recensionen
                                              Följ Travstugan på Youtube