VARDAGSKOLLEN: Härliga Takter på veckan! » 26 apr. | Nyhet -…
  • Hem
  • VARDAGSKOLLEN: Härliga Takter på veckan!
Takter
Nyheter

VARDAGSKOLLEN: Härliga Takter på veckan!

26 april 2021

Ny vecka är här och ny fin travsport att njuta av. På tisdagen framförallt så återser vi legendaren Johnny Takter på tävlingsbanan igen!

MÅNDAG

VISBY - LUNCHEN

Trippel-miljonären Super Nice (Stefan Persson) startar i lopp 1 mot Global Welcome (Erik Adielsson) och Usain Henna (Petter Karlsson).

Kapable Arch Lane (Stefan Persson) årsdebuterar i lopp 3 mot Prince Yoda (Elias Strandberg) och Echo Gamble (Claes Sjöström).

BIRI, NORGE

I lopp 7 startar Brothers N.Arms (Eirik Höitomt) mot High Into The Sky (Frode Hamre).

FÄRJESTAD - MED V64

I V64-2 debuterar tyskhästen Lampard för Björn Goop.

Mister Niky (Per Nilsson) regidebuterar för Anna Björlin i V64-5 mot Great Winner (Magnus Jakobsson) och Zacapa Grim (André Eklundh).

I V64-3 startar segerrike S.K.'s Ariel (Jan Roar Mjölneröd) mot Röjar Ralf (Björn Goop).

V64-6 körs som Hästägarpokalen där Maze Runner (Ulf Ohlsson) årsdebuterar mot Furious Francis (Björn Goop) och Classichap (Åsbjörn Tengsareid).

TISDAG

RÄTTVIK - LUNCHEN

Bon Ego (Mats E Djuse) årsdebuterar i lopp 1 mot Urgent Call (Oskar J Andersson) och Lyx Håleryd (Rikard N Skoglund).

Första avkomman undan Sahara Fairytale, Bouillabaise (Oskar J Andersson), tävlingsdebuterar i lopp 5

VINCENNES, FRANKRIKE

Tomas Malmqvist-tränade Invictus Madiba (Adrien Lamy) startar med två raka segrar. I Prix Paul Karle är förstapriset 45 000 euro.
I Prix Masina startar Malmqvist-stallet Intuition (Adrien Lamy).

BERGSÅKER

I lopp 6 körs kallblodsmonté där B.W.Sture (Jonathan Carre) startar mot Alfie (Michaela B Fransson) och Don Viking (Lena Fritz).

Global Welcome

Global Welcome startar på Visby på måndagen!

JÄGERSRO - MED V64

Johnny Takter är tillbaka och gör comeback i lopp 1 med Zinfandel mot debuterande Runner Brodde (Preben Sövik).

Raja Mirchi-sonen Rampant (Christoffer Eriksson) som gick för 250 000 kr på auktion, debuterar i lopp 2 mot Global Cashflow (Peter Untersteiner).

I V64-1 startar Suarez (Johnny Takter) över 2 640 meter mot M.T.Oscar (Kim Eriksson) och Ingesson (Kevin Oscarsson).

Staro Leonardo (Isabell Eriksson) startar i V64-3 mot Ultion Face (Lutfi Kolgjini) och Ferrari Sisu (Conrad Lugauer).

ONSDAG

VERMO, FINLAND

Timo Nurmos-tränade Chicharita (Ari Moilanen) startar i lopp 6 mot African Queen (Tuomas Korvenoja) och Arctic Emma (Pekka Korpi).

Helsinki Ajo med 10 000 euro i förstapris bjuder på Next Direction (Iikka Nurmonen) mot Le Gros Bill (Antti Teivainen) och Willow Pride (Ari Moilanen).

SOLVALLA/ÅBY - INFÖR V86

I lopp 5 på Åby startar Akilles Face (Adrian Kolgjini) mot Cocco B.F.C. (Peter Ingves) och Igor Sisu (Johan Untersteiner) med 60 000 kr i förstapris.

Auktionsdyringen Aristoteles Face (Lutfi Kolgjini) startar på Solvalla i lopp 1 mot Perfect Score Ås (Örjan Kihlström).

Exodus Brick (Jörgen Westholm) årsdebuterar i lopp 5 mot Pinto Bob (Per Lennartsson) och Viking Brodde (Björn Goop).

SOLVALLA/ÅBY - V86

Maestro Crowe (Johan Untersteiner) siktas mot sin femte raka seger i år och startar i V86-1 mot Harper Seabrook (Robert Bergh).

Italienska Borboletta (Björn Goop) Sverige-debuterar med fyra raka segrar i V86-2 mot Smaragd Norrgård (Per Lennartsson).

Formstarke Easy Cash (Robert Bergh) startar i V86-3 mot årsdebuterande Uncle Töll (André Eklundh) och V75-vinnaren Astronascente Zac (Carl Johan Jepson).

Avslutande V86-8 har förstapriset 100 000 kr med Cash Maker (Örjan Kihlström) mot Cintra (Per Lennartsson) och Mellby Jinx (Erik Adielsson).

Maestro Crowe

Maestro Crowe är tillbaka på V86!

TORSDAG

AXEVALLA - LUNCHEN

Miljonärskan Mellby Harissa (Robert Bergh) startar i lopp 3 mot Le Crack Sox (Ulf Ohlsson) och Argbiggan (Rickard Svanstedt).

GÄVLE

Dubble miljonären Pydin (Tomas Pettersson) startar i lopp 4 mot Lome Diamant (Oskar Kylin Blom) och U.R.Faxe (Öystein Tjomsland).

I lopp 7 körs 'Vägen till Speedrace' där From The Mine (Mats E Djuse) startar mot M.T.Insider (Olle Alsén) och Super Zantos (Ante Lisell).

UMÅKER - MED V64

Högkapabel Airborne (Magnus A Djuse) startar i V64-3 mot Bourne Dominion (Micael Melander) och Cristal Medallion (Nicklas Westerholm).

Selmer I.H. (Samu Sundqvist) selas ut till V64-5 mot J.H.Mannerheim (Daniel Wäjersten) och Noble Superb (Magnus A Djuse).

I vardagsveckans sista lopp årsdebuterar Syoss (Daniel Wäjersten) mot Dante Godiva (Samu Sundqvist) och S.G.Charpentier (Magnus A Djuse).

Dela inlägg

Kommentera