• Hem
  • HELGENS FEMMA - Fartfest över upploppet
Skarmbild 2023 11 27 085619
Nyheter

HELGENS FEMMA - Fartfest över upploppet

27 november 2023

Helgen är förbi och måndagen är här. Martin Engström sitter som vanligt och listar fram fem punkter han tar med sig från travhelgen!

1 - Svensk Uppfödningslöpning (bilden)

Årets upplaga går verkligen till historien som bland det bästa vi sett på många år. Sanningen ligger i att det var full fart hela vägen och när mållinjen passerades var det loppets klart bästa häst som välförtjänt fick vinna.

L'Amourpourblanca fick sannerligen ingen enkel resa i loppet i en hastighet som bör resultera i trötta ben för en tvååring till slut. Rick Ebbinge-hästen var däremot helt strålande bra!

2 - Sista 50 meterna av V75-5

Lite av helgens roligaste ögonblick hade vi efter målgången av V75-5. De som tippade The Lion var säkra på seger. De som tippade That's So Spicy kände sig lite snuvade efter en rykande avslutning.

När väl målfotot visades på tv-skärmarna på Jägers blev känslorna som förbytta på 0,5 sekunder. Sista 200 meterna av That's So Spicy var bland det häftigaste man sett på länge när det kommer till slutspurt.  

3 - FIFTYFOUR

Treårige Fiftyfour var närmast överlägsen sina konkurrenter i lördags och Ken Ecce satt stensäker i sulkyn. Fiftyfour var minst en klass bättre sina motståndare!

4 - ICON MEARAS

I fredags regidebuterade femåringen för Jörgen Westholm-stallet med Mats E Djuse i sulkyn. Med 300 meter kvar tog favoriten One Cristal grepp om loppet och där Icon Mearas försökte hänga på.

När det väl vankades upploppsraka var det däremot en segersäker Djuse och Icon Mearas som på mäktiga kliv tog sig förbi One Cristal och inledde karriären i nya regin på bästa sätt!

5 - SWISH THE CASH

Femåringen har alltid varit en klassisk "bättre än raden" då hans bekymmer varit att han sällan sköter sig men som vi vet om är riktigt bra i grunden.
I fredags visade han äntligen upp sin bästa sida när han överlägset vann med tränare Adrian Kolgjini i sulkyn.

AVSLAGET - Malmöpubliken

Jag har egentligen lovat mig själv att aldrig mer skriva om publiksiffror inom travet. Det är lite vad det är och så vidare...
Samtidigt är jag besviken över folket i Malmöregionen.

I lördags hade Jägers fri entré och det är det inte ofta man har till V75-dag. Enligt STs siffror dök 1 544 personer upp. Ifjol vid samma tävlingsdag hamnade siffran på 2 929 personer - utan fri entré.

Antingen finns inte intresset i Malmö, eller så är Jägersro för dåliga på att marknadsföra sig själva utanför travbubblan. Oavsett vad så är jag ju lite besviken på att fler inte väljer att dyka upp.

Följ Travstugan på Youtube