Mandagm
Redaktion

MÅNDAG MORGON: Vaskningarnas tid

Det märks att det trimmas rejält inför storlopssäsongen i år. Så pass att profiler "vaskar" starter.

Ja, det här ordet "vaska" kanske jag ska förklara för er som har förståndet nog att ha undvikit sånt där.
Kort och gott handlar det väl (om jag drar de över en kam) så kallade rikemansfolk som ute på klubbar eller exklusiva fester beställer in två flaskor skumpa och ber sedan barpersonalen att hälla ut ena flaskan. Just för att de giriga djäklarna har råd och... kan.

Det här med att vaska är något som väl knappast förekommit inom travsporten. 
Ja, möjligen finns där några under Tylösand-dagarna under Sprintermästarhelgen som gett sig på det men för att dagen därpå se på bankutdraget och ångra sina druckna beslut.

  • Den här våren har jag på vissa sätt fått uppleva lite av det här med att "vaska".
    Ska man hävda sig i stora tillställningarna har man inte råd att fuska med förberedelserna. Det ska trimmar och planeras kring vartenda dag, träningsjobb och tävlingslopp. 
    Har man siktet inställt mot ett lopp kan man göra både det ena och det andra för att nå målet.
  • Det hela gäller inte bara starttillfällen. Det har börjat dra igång något form av barnsligt beteende även vid mörka anmälningarna.

För San Moteur räckte det att anmälas och synas i en startlista vid uttagning till Paralympiatravet för att senare få bjudas in till finalloppet.
Febersläng eller ej, men visst var det en vaskning-light att få feberslängen ett par dagar innan tilltänkt start.

Vaskningarnas vaskningar och den som fick mig att reagera och komma på uttrycket var däremot Don Fanucci Zet.
Så här i efterhand är det närmast så man kan tycka lite synd om Vermo att han tog upp en plats i Finlandia Ajo.

Säkert en kul upplevelse för publiken att se honom live, men mer än så blev det inte.
Väl vid bakspår efter spårlotten stod det väldigt klart från stall Redén; Vi reser över och har en kul dag på Vermo utan att tävla.

Ja, det var ganska tydligt i införsnacket från stallet att Don Fanucci Zet minsann inte skulle köras för att vinna miljonloppet. Han skulle lunka runt där bak och där Örjan Kihlström skulle göra det så chanslöst som möjligt att ta upp jakten om segern. 

Don Fanucci Zet matchas mot Elitloppet och han gör det till punkt och pricka. För att segra och lyckas nå till slutmål kan stallen göra det ena och det andra för att nå dit;
För Redén-stallet blev det att vaska miljonloppet Finlandia Ajo.

Rätt eller fel?
Ja, alltså nu var de väldigt tydliga på sin informativa och mycket läsvärda hemsida. Så länge man inte hymlar med något har jag till stor del respekt åt vad de väljer att göra!
----

Det mest allvarliga är däremot tränarnas beteende. Det är lätt att dra alla över en kam nu och det ska jag inte göra, men vad fan är det frågan om?

Tränarna idag beklagar sig allt som oftast över prispengarna men det är lika ofta förekommit att de senare inte anmäler till lopp som väl bjuder på bra pengar. 
Det verkar dock vara som så att tränare nu även väljer att använda mörka anmälningarna som en slags leksak.

Berth Johansson Memorial hade 12 anmälda hästar med tio minuter kvar av anmälningarna dit. Plötsligt med minuterna kvar så var det plötsligt sex hästar anmälda. Det är inte första gången ett lopp har bra med anmälningar för att kort inpå anmälningsstoppet halveras.

Att syssla med sådana här vaskningar av anmälningar är rent av barnsligt. Vad är det för en nivå?
-----

När & Fjärran hade ytterligare ett avsnitt förra veckan

I tidigare texter har jag lite frågandes och skämtsamt undrat kring ATGs upplägg med Ola Wenström.
Wenström fungerar lite som en Big 9-expert med stor insyn i fotbollen både vad gäller sporten i sig och hur det ser ut inför matcherna på plats.

  • Jag har väl aldrig riktigt begripit rollen han har hos ATG. Spelbolaget är däremot benägna att skicka honom runt om i Europa där han ställer sig utanför aktuell arena och drar ett snack på två minuter.
    Ett modernt När & Fjärran, alltså.

Förra veckan var det dags för nytt avsnitt där Ola Wenström stod utanför Champions League-arena och minglade. 
Om än att jag tycker Ola Wenström var en skicklig programledare så har jag väldigt svårt att förstå varför ATG lägger pesetas på sådant här...

Martin Engström

Följ Travstugan på Youtube