• Hem
  • MÅNDAG MORGON: Nytänk - och svenskhopp
Mandd
Nyheter

MÅNDAG MORGON: Nytänk - och svenskhopp

12 januari 2026

Måndag morgon är tiden på veckan som Martin Engström blickar tillbaka på veckan som gick och listar några punkter. Från förra veckan hade vi nytänk och svenskhopp!

FÖRRA VECKANS

WHOOPS!

Ja, men whoops vad hände förra måndagen!? Christian Lind körde ut med egentränade Whoopsy Laday på Bollnästravet.

Det var hästens första framträdande sedan 19 juni ifjol. Snacka om att hästen var i ordning när ekipaget omgående tog hand om ledningen och sedan ledde runt om på 1.13,7a/1 640 meter.

Detta var även hästens första seger sedan 26 juni 2024!

FRYS

Kylan och snön har ett hårt grepp om landet och i tisdags hade den så pass hårt grepp att Bodentravet fick ställa in tävlingarna.
Det var dels Trettondagen och även enda banan i landet som skulle arrangera tävlingar.

Nu blev röda dagen ett ingenting, och så får det bli ibland - inte minst på vintern.

WHO

Whoopsy Laday förra måndagen!

MEST ÖVERLÄGSNA VINNARE

Global Commission går fram som en ångvält eller likt en isbrytare uppe på Nordpolen.
I onsdags visade han åter sin kapacitet och styrka och vände ut och in på motståndet, trots ett utmanande utgångsläge. Det där löste hästen och Sarah Kube briljant!

STORLOPPSVINNARE I KAVAJ

Man hör ju om fotbollslag (oftast) som blir vinnare i kavaj. Tabellvinsten säkras genom att andraplacerade laget tappar poäng samtidigt som man själv inte spelar den dagen/kvällen.

Som nybliven pensionär skedde detta för Great Skills i veckan. Stoet fick med rätta ta över segern i sto-SM från Kaffeåchampagne.

NYTÄNK

Solvalla kom med nyheter kring vägen in till Elitloppet. De kommer genomföra E-loppen med poängräkning. De flesta ser ofta negativt på nytt. Jag är däremot oftast helt tvärtom.

Jag har med åren blivit mer och mer av inställningen att VÅGA testa nytt istället för att harva runt i samma hjulspår år efter år. E-loppen kan bli en succé. Den kan bli pyspunka. Jag är däremot högst positiv att det testas något nytt. Och framförallt borde loppen inom poängserien locka tränarna att anmäla!

G ZX Cv JW8 A Ezhbb

Prix de Belgique.

SVENSKHOPP

Det är givetvis mycket tungt att Borups Victory missar Prix d'Amérique. Nu blir en av svenskhoppen Fredrik Wallins Immortal Doc som slutade på en stark tredjeplats i gårdagens Prix de Belgique.

GLÄDJEÄMNE

Det var både otippat och väldigt kul att Hans R Strömberg-tränade Xerava C.D. slutade tvåa i Prix de Ranes nere på Vincennes.
Alexandre Abrivard satt i sulkyn och andrapriset belönades med 13 000 euro.

GLÄDJEÄMNE NUMMER TVÅ

Trots lördagens belastning och mega-jackpot så verkade ATG.se utan några missöden.
Vi är (med rätta) väldigt kritiska och irriterade på spelbolaget när sajten havererar. Nu funkade det till 100 % och det är värt en mindre applåd!

Följ Travstugan på Youtube