Mandag morgon med martin 2
Redaktion

MÅNDAG MORGON: Folkets häst äro dåtid

Sällan har något som inträffat INNAN en tävlingskväll satt igång varit av sådant intresse. Förra onsdagen var Calgary Games tillbaka. En som kunde varit folkets häst.

Från Malmöhåll satt jag i ett mörker där regnet började droppa ner över oss och gjorde Jägersro till ett höstens tempel. Det kunde inte bli mörkare än så. 
Självfallet gjorde jag som många andra och spanade in kvalloppet från Solvalla där Calgary Games gjorde en slags comeback.

Själva kvalloppet var givetvis vad det var. Eller inte. Givetvis markerade Readly Express-sonen med besked att han är ett unikum till häst. En makalös gång med tunga pjäxor där Björn Goop gav femåringen tävlingstempo i lungorna.

Att Timo Nurmos anmälde hästen till kvallopp var så klart en signal om att tävlingskarriären inte är över. Jag kan inte tro att han gör det för att djävlas direkt - inte minst när han sedan till kvalet ville ge stjärnhingsten en rejäl genomkörare.

Vad jag ofta tyckt om med travsporten är hur icke-sluten den är. De aktiva vill allt som ofta bjuda in intressenter och även ge oss raka besked. 
Timo Nurmos måste ha glömt inbjudan till den lektionen när han ordnade tränarlicensen.

Stefan Melander har alltid varit mannen som mest "leker" och aldrig ger oss raka besked om ditten och datten. Det har vi trots allt lärt oss.
Nurmos verkar ha fått smak på detsamma och vägrat sedan dag ett om hur tankarna går kring Calgary Games.

Har vi sett en "värre" tävlingshäst? Ja, det är väl alltid en fråga som dyker upp när unikum dyker upp. Hur planeringen är med Calgary Games kommer vi aldrig få veta. Det blir till att spana in anmälningslistorna och är det något fransmännen är bra på så är det att obekymrat visa upp sina anmälningslistor. Vägra den mörka anmälan och hysch-hysch:andet. 

Visst är Calgary Games en viktig och stark faktor för svenska travsporten. Efter perioderna med Commander Crowe, Raja Mirchi, Sebastian K., Propulsion (jag veeeet!) och så vidare så har Calgary Games, Francesco Zet och San Moteur mycket välbehövligt nått travpubliken.

Vi behöver verkligen sådana här storstjärnor mer än vad folk tror.

Detta gör givetvis att man närmast surnar över Timo Nurmos och vilken showman han blivit. Vägran att sätta svart på vitt och räta ut frågetecken till ett utrop.

Kan detta göra att Calgary Games får svårt att bli en folkets häst? Tveklöst. 
Även fast jag njuter av hästens insatser på ovalen så är det inte samma härliga feeling som när Francesco Zet eller San Moteur gör detsamma.

Calgary Games är den anonyme storstjärnan - sådana blir aldrig folkets häst inte.

Calgary Games

Calgary Games.

-----

På tal om mörk anmälan som tidigare nämndes lite kort.
Kan vi inte lägga ner det där snart? Jag förstår ej vad det riktigt tillför.

Vid Solvallas tävlingar denna onsdag fanns proppen "Ålderstillägget". 3-7 åringar kunde anmälas dit där man beroende på ålder gavs ett tillägg.
Trots ett förstapris på 60 000 kronor var det många som skrämdes bort. Antagligen fanns "risken" att någon kanon från Daniel Redén fanns med i listan.

När väl loppet lades ut efter 09:00 var det knappast så att man tappade hakan av stjärnfaktor. Det blev till slut sex startande och ett lopp som körs som "anonyma" lopp 2.
Hade loppet varit ljust hade det tveklöst lockat både fler hästar och förmodligen med bättre klass på det.
Nu var det som att tränarna lurades bort av det mörka. Till ingen nytta.
-----
En jag verkligen väntar på ska komma tillbaka och göra sin karriär rättvisa är Campo Bahia. Som jag saknar honom och hans nivå han håller när han är i ordning...!

Annan som man saknat på ovalen är Aetos Kronos. Därför var det oerhört kul att se honom i senaste kvalloppet. Det såg ut som att han behövde en genomkörare att leka av sig innan han på allvar visade sig senast.
-----
Elin Gustavsson är oerhört professionell, kunnig och intressant att lyssna på i ATG Live.
Vad jag däremot önskar av henne (också...) är att våga TYCKA TILL.

Vid Calgary Games-kvalet började ATG Live-studion diskutera Jorma Kontio/Björn Goop-ämnet kring Calgary Games där Stefan Hultman rätt öppet yttrade sina åsikter.
Gustavsson däremot höll sig kylig och menade på att det inte är hennes grej att bestämma/tycka till om. 

Bekymret jag har med majoriteten av de som sysslar med travsändningarna är att de i tio fall av tio aldrig vågar tycka något.

Martin Engström

Följ Travstugan på Youtube