Mandagm
Redaktion

MÅNDAG MORGON: Cirkeln är sluten

Jag skulle nästan behöva ge mig själv en knäpp på näsan, för det har dröjt att upptäcka faktumet. Vinnarcirkeln är inte så ärofylld som man önskar. Det är bara något för närmast sörjande. Jag kan inte förstå varför cirkeln är så... sluten.

Det tog sin lilla tid innan det slog mig. Varför behandlas vinnarcirklarna som de gör idag? 

Jag är väl medveten om att spelet har en tung maktposition i vår travsport och att det främst är spelobjekt som för den breda massan är det intressanta - men det ena ska inte behöva utesluta det andra hela tiden.

Vid förra onsdagens tävlingar på Solvalla slog det mig hur lättvindigt det bara vänds blad. I lopp 1 tyckte jag intrycket var imponerande och läckert på vinnande Beau Levallo som tog sin karriärs allra första seger. I sulkyn satt kuskstjärnan Ulf Ohlsson, men på ATG Live tog det inte mer än ett halvt ögonblick innan intresset för loppet var dött efter att det gått i mål. 
Vidare mot nästa lopp. Nästa spelobjekt att surra om.

Att just Solvalla har egen bankanal är ingen slump. Väl där får givetvis vinnarna lite mer uppmärksamhet, men kanalen hade i många fall egentligen inte behövts om vi inte såg på vinnarcirkeln med lite större respekt. När jag följde tävlingarna i onsdags gjorde jag det via tv:n och således hos ATG Live. 
Det var verkligen dystert hur vinnarna behandlas idag. Det är som att det endast är närmast "sörjande" till vinnaren som är intresserade. Efter loppen vänds det blad alltför fort. Så här ska det egentligen inte få vara.

Cirkeln är sluten.
-----

Förra veckan skrev jag om chockartade bortgången av La Verite och allt vad det innebär. Även förra veckan fick vi en chockartad och mycket tung käftsmäll.

Chestnut Bojje hade onekligen tävlingskarriären framför sig och han var på helt rätt väg att bli en urstark V75-profil hos stall Robert Bergh. Plötsligt vändes dock allt på ett ögonblick när han skadade sig vid ett träningspass och plötsligt hade livet hans slocknat. 

  • För ägarkretsen är det blytungt, för Robert Bergh är det ännu en motgång att tackla mot (jag är imponerad av hans inställning!) och framförallt vänder mina tankar åt skötaren Helena Johansson som blev av med en nära vän. 

Man känner sig alltid lite ovärdig när man ska skriva om bortgångna hästar eller profiler som betytt mycket för sporten. Inga ord är bra nog eller för den delen värdiga, men jag försöker. Det är åt helvete när sådant inträffar och jag skickar alla mina tankar till Chestnut Bojje-gänget.

Chestnut Bojje

Chestnut Bojje

-----

Stall Nimczyk stannar kvar i Sverige och jag ser det endast som ett enda stort plus!

Alla som tillför något positivt till vår svenska travsport är välkomnade. Varje djäkla vecka. Nimczyk har under den mörka vintern visat upp sådana som Emilion, Hindy Heikant, Izzi's Newport, Orkan von Haithabu, Sangria Pellini och Tom'n Jerrydiamant.

  • Stallet har varit en stor injektion att en del av travloppen den här bistra vintern varit en fröjd att följa.

Nu blir de kvar hela året ut och därtill ansluter Tetrick Wania som därmed även han kommer visas upp i svenska travloppen den här säsongen.
Ett enda stort plus och jag tackar för det!
-----

Stallkörning existerar - för den sakens skull bör det kritiseras när det blir väl uppenbart

Vid fredagens V64-tävlingar på Romme lät Jan-Olov Persson mycket uppåt på egentränade Vill Solen som kördes av Mats E Djuse. Själv körde Persson Gott Klirr som inte visat form på mycket länge. 
Favoriten i loppet var Todin som tidigt tog sig till täten. Väl då satte Persson in stallkörningstaktiken med Gott Klirr och pressade på utvändigt. 

Från sidan såg det totalt obegripligt ut. Att stallkörningar till viss mån existerar är något vi för köpa, men när det blir som vid aktuella fallet är det närmast genant för sporten. 
Rejält uppenbart för att till slut gynna sin andrahäst i fältet. Det hela resulterade i att Gott Klirr med varvet kvar galopperade bort sig ur loppet och favoriten Todin vann överlägset.

Jan-Olov Persson är en hedersman. Det bör jag möjligen inte nämna för det är så självklart, men när han gör sådana här styrningar är det värt att kritisera alla dagar i veckan. Vem man än är och vad man än heter.

-----
Flera årsdebuter den här veckan som bland andra Nurmos-duon Antonio Trot och Cactus på V86. Den jag däremot ser mest fram emot att återse är Kissinger Boko.

Robert Dunder har inte selat ut femåringen sedan derbykvalet på Jägersro i augusti ifjol. Kissinger Boko kan definitivt gå inför en toppsäsong och blir kul att se på tisdagens lunchtrav!

Martin Engström

Följ Travstugan på Youtube