• Hem
  • Ledning runt om på Åby - och i Frankrike
Skarmbild 2025 11 12 185547
Nyheter

Ledning runt om på Åby - och i Frankrike

12 november 2025

Ikväll ledde Ture L.A. runt om på Åbytravet. En stund tidigare vann även stallkamraten Fighter Simoni nere i Frankrike.

I eftermiddags kördes det tävlingar nere på Bordeaux-banan i Frankrike. I avslutande Grand Prix Dynavena startade Maria Törnqvist-tränade Fighter Simoni.

Med Alexis Collette i sulkyn blev det en offensiv taktik och från ledningen var Orlando Vici-sonen omöjlig att slå.
Segertiden skrevs till 1.14,2/2 650 meter och var värd 17 550 euro.

I loppet startade även Conrad Luguaer-tränade Leroy Boko som tillsammans med Etienne Clozier slutade fyra i loppet. Fjärdeplatsen var värd 3 120 euro.

"Mer passagerare än kusk"

Dryga två timmar senare hade stall Törnqvist Ture L.A. till start på Åbytravet.
Efter att Dwight Pieters lämnade återbud till tävlingarna så fick Magnus Jakobsson sitta upp bakom åttaåringen för första gången.

Jakobsson fick en pangstart med valacken och satt i ledningen omgående. Därifrån var ekipaget sedan omöjliga att slå. Segertiden skrevs till 1.12,7a/2 140 meter.
- Det är alltid kul att hoppa in på en sån här. Jag var mer en passagerare än kusk kände jag, sa segerkusken Magnus Jakobsson i vinnarcirkeln.

Med varvet kvar avancerade Harpy fram utvändigt ledaren med Carl Johan Jepson, men som tröttnade över upploppet och slutade trea.
Andraplatsen gick istället till Natorp Bo med Joakim Lövgren.

Följ Travstugan på Youtube