V86 Bergsåker/Solvalla 16 oktober


    En V86 på Bergsåker och Solvalla innan vi jagar en jackpot på Romme på lördag. Två spännande omgångar som jag hoppas ni vill hänga med på.

    Ni kan delta i mina system

    https://tillsammans.atg.se/lagsida/34768

    Bjuder alltid på minst ett av systemen här och de brukar vara stående om det inte sker strykningar, men ändringar kan ske fram till kl 18:30.

    Jimmie V86 - 12 andelar och de kostar 198 kr Systemet kommer att bygga på två spikar och sedan får omgången avgöra hur det kommer att se ut med systemet.

    Jimmie 75an - 15 andelar och de kostar 75 kr st. Systemet bygger på min ranking men kan ha andra spikar och garderingar, även sena ändringar kan ske om info kommer sent. Ska bygga på min positiva V75 känsla.

    Jimmies Semiexklusiva - 20 andelar och kostar 150 kr st, Ny andel som för att behålla det lite lägre priset är uppdelad i 20 andelar, men för dom som vill lägga 300 kr får man 10% som jag brukar ha. SemiExklusivt betyder att andelen lämnas in i max 2,5 system om den blir slutsåld.

    Min ranking:
    V86 - 2019-10-16 - Solvalla/Bergsåker

    1: 4, 1, 6, 11, 5, 7, 9, 3, 2, 12, 8, 10

    2: 3, 8, 4, 2, 5, 10, 9, 7, 1, 6

    3: 3, 4, 6, 1, 2, 8, 7, 9, 5

    4: 6, 2, 8, 9, 3, 5, 1, 7, 10, 11, 12, 4

    5: 9, 12, 2, 5, 3, 7, 11, 10, 4, 8, 1

    6: 4, 9, 1, 3, 12, 6, 5, 7, 10, 8, 2, 11

    7: 9, 15, 5, 7, 3, 6, 4, 14, 13, 8, 12, 1, 11, 10, 2

    8: 2, 10, 5, 4, 8, 9, 3, 7, 1, 6

    Avd1: 4 Mellby Galanga ser ut som en häst som kommer få överta ledningen och blir sedan extremt svårslagen, solklar första häst. 1 Lolee Trizofrock är motbudet, tror inte hästen kan behålla ledningen och behöver hitta ut eller få ryggledaren.

    Avd2: 3 Conrads Rödluva är bästa hästen och har dragit ett bra läge, tror man bara vinner. Jag bläddrar vidare.

    Avd3: 3 Art Nökkve var riktigt fin senast och jag tror man kan komma iväg bra från spåret och känns spännande. 4 Pydin är kanske bästa hästen men har inte fungerat klockrent på slutet. 6 Tangen Haap har spetsläge och brukar gå bra därifrån. Skrällarna kan vara 1,2,8 om man har råd.

    Avd4: 6 Dominic Wibb har sett mycket bra ut men får gå tunga resor och det blir det nog igen, men en första häst trots det och spikförslag. Borde kunna runda alla, men 2 Gazoline Mearas tror jag sitter i spets och kan bli svår att slå om man får bestämma första varvet. Skulle det bli körning öppnas loppet upp och 8,9,3 är spännande.

    Avd5: 9 Eder Bob vann på ett fint sätt senast, känns som klart bästa hästen och givet spikförslag. Man kan välja att gå på tidigt eller vänta och lita på farten tillslut. Ska man gardera är det 12 Zorro Swing som vill gå med i rygg, 2 Hunkydory Degato, 5 Vanessa F.B, 3 Jeppas Picasso och 7 No Matter ska med om man garderar.

    Avd6: Tre hästar sticker ut i loppet, 4 Tsar Brodde som gärna går tunga vägen och inte rädd för dödens och ledningen slåss 1 Young King eller 3 Yieldson där ettan har klart bättre form. 9 Global Winner är kanske bästa hästen men inte säker att distansen är den bästa för hästen. Ska man ta någon utöver de 1,4,9 streckar man på ordentligt.

    Avd7: Dagens lurigaste lopp? 9 Global Well Off tror jag mest på, jag tror man hittar slagläge i andra spår och kommer gå ett bra slutvarv, 15 Walkie Talkie var första häst för mig på V75 senast, kan runda alla igen. 5 Frida Zonett har bra form och kan få överta ledningen av 4 Pippi Roc som också ska streckas. 7,3,6 är också spännande.

    Avd8: 2 Cab Lane har varit lite sämre men har nu läge för spets och slut igen om man hittat formen, största motbudet är 10 Missle Hill som dock måste göra jobbet. Kanske chansar man med någon häst till om ekonomin tillåter det.

    Bästa spelbolaget för travodds

    Unibet

    • Stort utbud på nordisk travsport
    • Hjälpsam support
    • Bra utbud på vardagstrav
    • Saknar poolspel
    Välkomstbonus
    Upp till 1000 SEK Travbonus! (NY)
    Till Unibet Ta del av bonus
    Hemsida: unibet.seGrundat: 1997
    Ägare: Kindred GroupHuvudkontor: Malta
    Unibet Startsida
    Unibet på Ipad
    Unibet Telefon

    Sammanfattning

    Skrivbent: Martin Engström Martin Engström

    Sedan starten 1997 har Unibet varit branschledande när det kommer till spel i Sverige. Unibet har alltid haft trav i sitt utbud, och inför 2022 står bolaget inför ännu en travsatsning som ska sätta spår i travbranschen. Unibet anses vara ett av Sveriges absolut största spelbolag och du hittar både sportspel, trav och casinospel på hemsidan.

    Läs hela recensionen
    Följ Travstugan på Youtube