V75 Kalmar 18 januari

    En besvikelse för mig att inte hitta rätt på hemmaplan och fem rätt är inte så roligt, chans till revansch på Kalmar. Jag försökte göra ett tredje system det “semiexklusiva” men det var inte så stort intresse, så nu testar vi en lite mer chansartad andel förutom de två som jag kört och vunnit fina pengar på många gånger. Så 200 kr och 100 kr systemen får fortsätta och jag hoppas vi hittar rätt där igen, men även en andel för 64 kr / 25 andelar testar vi denna vecka som uppstart.

    Ni kan delta i mina system

    https://tillsammans.atg.se/lagsida/34768

    Bjuder alltid på minst ett av systemen här och de brukar vara stående om det inte sker strykningar, men ändringar kan ske fram till kl 16:00.

    Jimmie Travstugan - 10 andelar och kostar 200 kr st. Systemet bygger oftast på två spikar och sedan får omgången avgöra hur det kommer att se ut med systemet.

    Jimmies hundring - 10 andelar och kostar 100 kr st. Samma ranking som systemet ovanför men hästarna och spikarna kan skilja mellan systemen.

    Jimmies - 25 andelar och kostar 64 kr st, Ny andel som för att behålla det lite lägre priset är uppdelad i 25 andelar för att göra ett lite mera chansartade system.

    Min ranking:

    V75 - 2020-01-18 - Kalmar

    1: 6, 11, 9, 5, 4, 8, 14, 10, 15, 12, 7, 13, 1, 2, 3

    2: 7, 9, 12, 10, 6, 11, 1, 2, 5, 3, 4, 8

    3: 3, 6, 9, 5, 12, 2, 4, 7, 11, 1, 10, 8

    4: 5, 14, 10, 9, 7, 2, 13, 11, 6, 15, 8, 1, 3, 4, 12

    5: 1, 3, 5, 12, 9, 11, 8, 2, 4, 6, 10, 7

    6: 2, 1, 6, 12, 8, 9, 10, 7, 3, 11, 5, 4

    7: 4, 3, 5, 2, 6, 8, 9, 12, 10, 11, 1, 7

    Avd1: Dagens mest svårlösta lopp och prägeln på dagen sätts nog här. 6 Dancin in the Rain blir mitt första streck, var min skräll senast och nu blir den kanske favorit. Bra läge och hög segerchans, 11 Sunday Sonata går alltid bra och känns lite bortglömd tycker jag då man sitter på innerspåret direkt. 9 Ivana Boko kan köras offensivt och från ledningen kan man bli svår att nå. 4 Cactus och 5 Lyx Håleryd har hög kapacitet men agerar ojämnt. Skällarna kan vara 8,14,10.

    Avd2: 7 Il Duce Boko tror jag öppnar bra och övertar ledningen sedan blir man svårslagen då motståndarna har bakspår och då behöver göra jobbet, spikförslag. 9 First One In, 12 Global Venture och 10 Barbaresco V.W är nog lika bra men får sämre resor, alla ska med vid gardering.

    Avd3: 3 Baron Gift var bra senast och borde inte vara sämre nu utan snarare bättre, toppchans att vinna men 6 Stepping Spaceboy är kanske hästen som imponerat mest under vintern så man borde kanske låsa på två? Men skulle det blir en utdragen körning öppnar det för 9 Stoletheshow och 5 Gareth Boko.

    Avd4: 5 Viola Grif kanske kan köras mot ledningen och då ska det bli intressant att se klassen på hästen, kanske en chansspik i ett öppet lopp? 14 Vikens Fingerprint har varit bra och måste med vid gardering precis som 10 Seven Karats som jag också tror blir bättre med loppet i kroppen. 9 Sharp Dream kanske får drömresan? Gardera på om du har råd.

    Avd5: 1 Niky Flax tror jag är bästa hästen och nu måste man försöka ladda vad som går, skulle man behålla ledningen vinner man, men risken är att man inte kan hålla ut 3 Secret Mission som då blir en segerkandidat, lås.

    Avd6: 2 Atik D.L försökte jag fälla på V86 men på det sätt man rundade alla då tycker jag att det är ett givet spikförslag. Tror man kan vinna på alla sätt, ska man gardera är det 1 Ingo, 6 Dallas och 12 Mellby Guard som imponerat mest på mig, men kanske tar man alla och hoppas på skräll?

    Avd7: 4 Franklin Face blev det fel för senast och jag chansspikade, dags att vinna nu? Bra läge och kanske ledningen där man är som bäst! Men 3 Man at Work har dragit ett bra läge och måste nog streckas? Då kanske man också vill betala för 5 Önas Nougat som är distansgynnad och 2 Velazquez Gar som visat form länge men inte fått utdelning.

    Bästa spelbolaget för travodds

    Unibet

    • Stort utbud på nordisk travsport
    • Hjälpsam support
    • Bra utbud på vardagstrav
    • Saknar poolspel
    Välkomstbonus
    Upp till 1000 SEK Travbonus! (NY)
    Till Unibet Ta del av bonus
    Hemsida: unibet.seGrundat: 1997
    Ägare: Kindred GroupHuvudkontor: Malta
    Unibet Startsida
    Unibet på Ipad
    Unibet Telefon

    Sammanfattning

    Skrivbent: Martin Engström Martin Engström

    Sedan starten 1997 har Unibet varit branschledande när det kommer till spel i Sverige. Unibet har alltid haft trav i sitt utbud, och inför 2022 står bolaget inför ännu en travsatsning som ska sätta spår i travbranschen. Unibet anses vara ett av Sveriges absolut största spelbolag och du hittar både sportspel, trav och casinospel på hemsidan.

    Läs hela recensionen
    Följ Travstugan på Youtube