Fredagskronikan Martin Engstrom
Redaktion

FREDAGSKRÖNIKAN: Ta lärdom från senast

Bara några timmar efter att Svante Båths sista tränarstart gick i mål så blev han officiellt klar för ATG Live. Nu gäller det att kanalen tar lärdom från senast.

I och med att svensk travsport tillhör bland världens bästa så finns det flera skickliga själar i sporten. Själar som lever genom sporten och ser sig som vilsna utan den.
Med det får de en kompetens som är värd att ta vara på den dagen de inte kan eller vill ha en aktiv roll längre.

Det dröjde inte många timmar efter att stall Svante Båth hade gjort sin sista start innan Svante Båth-nyheten kom ut från Kanal 75.
Hädanefter ska tränaren vara en del av teamet och sitta i V75 Direkt-studion. Givetvis är det ett väldigt starkt tillskott!

ATG Live är framförallt en kanal som ska lyfta spelet. Så är det bara. Med det sagt så blir sändningarna från kanalen betydligt bättre när en sportslig expert sitter med.
Elin Gustavsson har varit femstjärnig sedan dag ett. Dock huserar hon ibland inte i studion utan på banan. Där och då saknar jag henne verkligen i studion när de ska börja analysera och ha sig.

Det har fått mig att sakna sportsliga ögonen.
Stefan Hultman kom in som en stormvind och höjde kvalitén. Hultman stod först i V75 Direkt och var frispråkig och ärlig kring sina intryck - det uppskattades inte riktigt av redaktörerna.

In flyttades han till ATG Live och med det fick han även en roll där all hans expertis slösades bort.
Istället för att leva ut kring det han kan så var det ett måste att först och främst leverera tips - ofta till lopp han inte riktigt hade stenkoll. Krystade Top 7 eller ett stressigt Dagens Dubbel
.

När Svante Båth nu blir en del av ATG Live hoppas jag att dom tar lärdom av vad det blev senast.
Studion huserar redan med sportslig expertis. Svante är den där själen som levt genom travsporten. Låt han fortsätta göra det. Då lovar jag att ATG Live kommer bli en sjujäkla bra sändning varje lördag.
-----
Var och varannan vecka hör vi aktiva som beklagar sig över travsporten och dess framtid. 
Näst på tur i veckan var Ulf Stenströmer i Trav365.

  • Vad som är beklämmande är hur tränare uppenbarligen upplever djup besvikelse mot Svensk Travsport och ATG. Få ser någon framtidsvision av värde.
    Ironiskt nog fick jag samtidigt i veckan ett annonserat inlägg i min mejl (Ja, sådant finns nu tydligen).

Inlägget kom från en rekryteringssajt där ATG meddelade att de har över tjugo lediga tjänster just nu. 
Bolaget beskriver även i annonserna att de växer och således finns flera lediga jobb på g. Om det är någon i den här sporten som mår strålande så är det tydligen ATG.
-----
Dessvärre förekommer det en del nötter av spelare som obekymrat kan höra av sig till aktiva om de "kört fel" eller liknande.
Tyvärr har det varit vardagsmat att en del aktiva får vänja sig vid hot eller obehagliga SMS eller samtal. Vi måste därför ta hand om våra aktiva på bättre sätt.

Något som står helt emot det är hur en aktiv idag kan tävla mot sitt egna stall. Jag begriper inte hur sånt kan vara tillåtet idag?
Det om något kan ge upphov till argsinta staketkuskar som vill höra av sig.

Vid onsdagens V86 hade vi ett exempel där anställd hos stall Daniel Wäjersten tävlade mot just stall Wäjersten med en konkurrents häst.
Jag ifrågasätter inte moralen hos personen i exemplet, men tycker det känns väldigt märkligt hur vi kan ha det så här.

  • Jag tycker det nog känns rätt märkligt hur någon som arbetar i ett stall får lov att tävla mot det stallet med en annan tränares häst.
    Jag ser inte vad för gott det kan leda med det. 

Det jag däremot kan se är hur en del kan syna kusken i fråga till sömmarna. Hur denne väljer att köra i loppet. Kör man inte "rätt" eller råka göra taktiskt felval som i slutändan gör att Wäjersten-hästen vinner loppet, så tar det inte lång tid förrän SMSen kan fylla mailkorgen...

Vi måste ta på större allvar att motverka att sånt kan ske. Att inte få tävla mot stallet man är anställd hos är ett exempel att se över. Eller?

Martin Engström

Följ Travstugan på Youtube