Fredagskronikan Martin Engstrom
Redaktion

Fräscht nytt år

Nytt år och en hel del nyheter även inom travet gör att det blir ett slags fräscht år, om jag får beskriva det som så...

Topplistorna är uppdaterade och alla står på 0.
Ja, så är det ju faktiskt när klockan slog midnatt och 1 januari 2018. Och just att stå på 0 känns lite som hela 2018 års tema.

På travbanorna har vi tyvärr ingen Timoko, Nahar, Mosaique Face, Delicious eller unggamle Spring Erom längre. Och inte minst i tv-rutorna och på vissa anläggningar blir det lite nytt.

Jan-Olof Molin och Anders Malmrot lämnar båda tv-rutan samt ATG Live. Molin blir ny sportchef på Halmstadtravet och Malmrot på Solvalla.
Det ska bli väldigt spännande att följa deras båda uppdrag och för de båda lär det säkert bli kul med en ny spännande utmaning.

Jag har trivts med båda i rutan och kommer på sätt och vis sakna dem. Men vi behöver lite nytt och fräscht även i tv-rutan, så helt vemodig är jag inte.
Känslan är att samma experter och reportrar huserat inom trav-tv sedan jag var liten grabb. Alltså för runt femton år sedan. Och jag tycker en sådan som Jennifer Tillman, som kör allt färre lopp idag lopp, vuxit i trav-tv-rutan allt mer.

Jag hade svårt för henne tidigare när hon både körde V75-loppen samtidigt som hon stod i expertrollen på banan. Det kändes inte seriöst någonstans. Men nu när det blivit mer TV tycker jag hon blommat ut i rollen. Och inte minst kan hon sporten och det är just sådana jag vill ha mer av i studion. Och lite mindre speltänk hela tiden...

Jan-Olof
Molin och Anders Malmrot kommer säkert klara av sina nya uppdrag galant. Och jag tackar de båda för ett hängivet och gott arbete i tv-rutan.
Men nu är det nytt och fräscht som gäller. För Jan Olof och Anders. Och för oss i tv-soffan.
-----
Visst hade man samtidigt velat att tiden skulle stannat. Åtminstone för en stund. Och slippa det där med att tacka av fantastiska tävlare.

Man bildar en slags egen relation med många av travhästarna.
Låt gå att det är långt ifrån samma sak som för stallen, ägarna och skötarna, men även "vi" staketkuskar har ett hjärta långt där inne som bultar för djuren.

Jag kan någonstans bli lite grå över det nya året när man inser vilka djur man inte kommer få se på banan igen. Men tyvärr är det ju som så att livet går vidare. Och i mitt fall blev det ett dystert samband den här veckan när min sambo samtidigt upptäckte ett grått hår på mig.
-----

  • 30 december 2017 kommer gå till historien.

Datumet kommer gå till historien som den tyngsta travdagen på väldigt länge. Jag överöstes av känslor i bröstet som jag aldrig känt tidigare av travsporten. Frånsett när Joke Face dog. Sorg, tyngd och en rejäl aggression på en och samma gång.

Så här en vecka senare känner jag fortfarande att jag inte riktigt kommit över det. Och jag köper att där finns de som tycker jag är en mjukis och borde tuffa till mig. Men min kärlek till hästarna är, inte minst vid sådana här ögonblick, tydlig och oerhört stark. Det gör så förbannat ont - och allting runt Alfas da Vinci svider och stinker på en och samma gång.

Alfas da Vincis avlivning tog hårt. Likaså reagerade jag kraftigt mot travmedia efteråt. Har ni missat inlägget, läs här!
Och när jag trodde att känslorna inte kunde ta sig längre ner mot botten, fick jag även senare kolla in provstarterna på stjärnfuxen. Säga vad man vill, men det såg för jäkligt ut i första provstarten.

Nej, allt är inte Björn Goops fel. Och, ja, jag förutsätter att han alltid sätter hästen och inte prispengarna i främsta rummet.
Men lika mycket som jag kan sitta och hylla honom vid briljanta styrningar, måste jag kunna ifrågasätta honom vid tveksamma ageranden. I det här fallet var det verkligen läge för just det.

Dagar som 30 december 2017 ska inte få inträffa. Men nu gjorde det det. Nu måste vi göra allt för att sådant ska motverkas. Och att man tar hästarnas hälsa på allvar.
Det verkar blivit alldeles för mycket lek av det hela. Rader som "brukar kunna se ut så här innan loppen" är rent av farliga uttryck och jag kan tycka att det aldrig är värt att starta tveksamma aktioner. Oavsett vad.

Hästen måste upp på stegen.
1) spelet, 2) prispengar, 3) hästen har aldrig varit tydligare än nu, är min känsla.
Vi måste bättra oss i vad som trots allt är en sport där djuret har en viktig del...
Axelryckningar och antaganden att allting är som det normala.
30 december visade det sig att allting inte riktigt var det.

-----
ATG älskar sitt Winter Burst. Och det lär fortsätta även 2018. Men det var så att man satte skratten i halsen när sidan fick sina berömda driftstörningar mitt i V75-omgången och Bursten förra lördagen.
Och där spelare inte kunde lämna in några spel på väldigt länge - tills det var dags för Top 7-loppet.
-----
Lyckligtvis hade 30 december 2017 något ljust inslag, trots allt.

Nuncio stannar kvar i Sverige och kommer ha sitt avelsliv på Menhammar Stuteri istället för borta i Staterna.
En kul och positiv nyhet, även fast hans tävlingskarriär fortfarande känns oviss. Men att han stannar kvar i Sverige tror jag bara är ljust - för alla de som fortfarande vill se honom på tävlingsbanan.

Tarzan är en lurig jäkel, om man får säga så. Jag tror nio av tio var övertygade om att flygbiljetten till USA var bokad och klar för avgång i vinter.

Sen förstår jag inte riktigt vad som hände efter julafton. Det blev en enda mellandagsröra.
Johnny Takter glömde bort tävlingar och Veijo Heiskanen missade en V75-omgång på grund av pappersstrul.

-----
På tal om nytt och fräscht;
I tisdags på ATG Live dök en Bobby Möller upp som ny tipsexpert. Personligen visste jag inte om honom, men första intrycket av honom var riktigt bra.
Jag tycker han uppträdde förtroendeingivande, var väldigt påläst under sin debutkväll i Liven. En debutkväll där han alltså var påläst kring en V65-omgång från Forus i Norge med Ewa Idemar vid sig... Sannerligen inga enkla förutsättningar för debutsändningen - men han var riktigt bra!
-----
Under onsdag kvällen kördes V86 från Jägersro och Solvalla. I V86-1 brann det till bland spelarna när Jeppe Juel chansade med Amour du Coglais och bjöd på en passiv körning. Eftersom hästen var favorit på spelet blev det självklart rabalder och ST krävde Juel på en förklaring. En förklaring de självfallet godkände. Ja, det ska mycket till för att de ska våga brösta upp sig mot aktiva.

Styrningen var inte bra. Och jag förstår folks ilska när spelbongen påverkas. Men samtidigt förstår jag ingenting.
Nu vet vi ju inte, men möjligen körde Jeppe Juel så kallat preparé? Möjligen ville Jeppe Juel inte styra ut och utmana Dragster, då hans häst förmodligen hade gått i mål med trötta ben?

Nu selades Amour du Coglais av med alla krafter kvar och nästa helg är det V75 på Jägersro.
Preparé i sig är idag inte tillåtet i svensk travsport. Man ska så kallat "köra för bästa möjliga placering". Men det är ren nonsens. Preparé har varit tillåtet i Sverige under många år. Det vet alla utan att säga det rätt ut.

På förhand uttalade sig inte Jeppe Juel till spelarna att det kunde bli försiktigt upplägg om inte ledningen skulle nås. Det skulle han så här i efterhand gjort.
Men tyvärr är spelsäkerheten inget vidare idag. Och där aktiva får två val:
Dra till med ett "ge ett lopp i kroppen, vi ger han ett lopp i ryggar"-citat eller kör lugnt och försiktigt i loppen, krävs på en meningslös förklaring efteråt och där både ST och den aktive pillar sig själva i naveln, blundar och går vidare.
-----

Slutligen;
Nästa veckas krönika listar jag lite förhoppningar under året. Alltifrån hockeylag, pingviner och ponnys!
Texten kommer publiceras från andra sidan jordklotet. Jetlag-känsla i kroppen.


Det kan alltså bli vad tusan som helst,
Martin Engström

Följ Travstugan på Youtube