EMILS KRONIKA
Redaktion

EFTERSNACKET: ”Wow vilket häftigt lopp alltså!”

Åttan hittades tyvärr icke denna helg men vi plockar med oss några bra vinnare och fick åtminstone en riktigt trevlig omgång, där Oscar Ginman och Thomas Uhrberg verkligen tog vara på sina chanser.Dessutom fick vi ett rafflande upplopp i Prix d’Amerique.

HELGENS…


…TACK FÖR UPPVISNINGEN GRABBAR

Så trött jag blir på mig själv… Gång efter gång gör jag samma misstag och går emot ”Affe”, gräver efter minusfaktorer, skor på hovarna nu bla bla bla… Det fick jag sannerligen käka upp och vi får väl se om jag lärt mig till nästa gång, att A Fair Day är en ruskig pålle.

Johan Untersteiner lyckades hålla upp ledningen med Stens Rubin, till slut, efter att Oscar Ginman lagt en rejäl press på utsidan som bara i princip han gör. Det kändes onödigt men det visade ju sig vara helt rätt taktik, då Stens Rubin fick mjölksyredusch in på upploppet och ”Affe” stegade undan till en riktigt stark seger. Och sagan bara fortsätter för kretsen kring Elisabeth Almheden.


…KUSK

Nyss nämnda Oscar Ginman tog en dubbelseger tillsammans med A Fair Day och brorsan Maroon Day.

Thomas Uhrberg skulle inte bara nöja sig med två utan TRE segrar på V85 och han tog verkligen vara på sina styrningar under lördagen. Segrade gjorde han tillsammans med Satsuma i V85-1, Conrads Leonard i V85-4 och Run Champ Run i V85-5, snyggt!


…FLAGGHÄSTAR

I V85-2 tog 5 Danville en mycket fin seger från spets och hästen ser verkligen pampig ut med sina stora kliv, blir spännande att följa framöver.

Bakom denne spurtade Winsalot fint till andrapriset, värt en flagga.

I V85-7 tyckte jag Frankie Godiva avslutade bra över upploppet och kom in som fyra i mål.

I V85-8 låg Ken’s Queen sist in på upploppet men plockade ner många och in som fyra i mål.


…PRIX D’AMERIQUE

Wow vilket häftigt lopp vi fick se nere på Vincennes!

Vi hade höga förhoppningar på att framför allt Epic Kronos skulle ge fransoserna en rejäl match i årets upplaga. Och jag ska erkänna att det bubblade lite segervittring i magen när upploppet närmade sig och Epic Kronos låg i rygg på Josh Power, men när Go On Boy galopperade fick Frank Nivard lucka 38-oddsaren Hokkaido Jiel, och kunde sätta nosen först.

Epic Kronos kämpade på otroligt bra och får verkligen godkänt för sitt tredjepris till slut, vi tar nya tag och kommer nästa år!

För övriga svenska ekipage blev det en sjätteplats för Immortal Doc, åttondeplats för Francesco Zet och Bullet The Bluesky fick en elfteplats.


Emil Andersson




Följ Travstugan på Youtube