HELGENS SVENSKSUCCÉ
Dream Mine infriade favoritskapet och kammade hem UET Grand Prix. Mats E Djuse gjorde en klassisk spets & slut och fixade så att vi slapp spela den franska nationalsången två gånger, snyggt jobbat där Mats!
Men vad gjorde konkurrenterna egentligen? Ekipaget fick ju sitta skapligt ostört längst fram och bestämma, vilket gjorde att tempot blev ”behagligt” och då slår man ju inte Dream Mine från ledningen.
HELGENS FRANSKSUCCÉ
Ideal du Rocher blev stor favorit och det var väl ändå befogat. Flera av dom värsta konkurrenterna gjorde bort sig samtidigt som man fick ett ganska snällt lopp och kunde börja tävla på det sista varvet.
Inexess Bleu surrades det mycket om med tanke på att man verkar vara stenhård! Ja det bevisade man sannerligen. Alexandre Abrivard gjorde precis så som var tänkt på förhand, man styrde framåt och la sig utvändigt om Don Fanucci Zet i ledningen, och såg på upploppet slagen ut men gjorde en superprestation och tuggade ner vårt svenska hopp sista biten in mot mål. Mäktig insats och segern till Frankrike var ett faktum… igen.
HELGENS SEMESTERLIRARE
Jag hade bra känsla för Idao de Tillard inför den stora finalen. Hade jag dock bara vetat att Clément Duvaldestin var här på semester hade jag såklart tänkt om, för vad gjorde man?! Kusken satt lugnt och stilla i kön länge och med varvet kvar tänkte jag ”Nu måste han gå!”. Så blev det inte, man väntade till sista sväng med att utmana och då var det ju alldeles för sent….nja, jag hade hoppats på mer från årets Prix d'Amérique-vinnare.
HELGENS PRESTATION
Vi bjöds på en rad med fina prestationer denna superlördag. En som stack ut för mig tycker jag var Moder Teresa Sisu. Från sämsta spår 8 fick man ju en otroligt dryg inledning på loppet men trots detta gjorde man en toppinsats och var bara bäst, med Magnus A Djuse. Snacka om att Timo Nurmos satte hästen i rätt skick när det väl gällde. Stort grattis!
Detta var min korta sammanfattning av helgens superlördag från Solvalla.
Jag vill passa på att tacka Travstugan för en magisk lördag med fint umgänge och många snygga drag! Väl mött!