• Hem
  • Efter strykningen av La Yuca - ST kommenterar händelsen
Foto: ALN Pressbild AB
Nyheter

Foto: ALN Pressbild AB

Efter strykningen av La Yuca - ST kommenterar händelsen

16 oktober 2025

La Yuca blev i lördags struken i UET Grand Prix efter att ha slagit upp ett sår i värmning - något som rörde upp känslor hos bland annat hästens skötare Lina Pergenius som hotade att sluta med trav. Nu kommenterar Svensk Travsport händelsen.

"Idag har jag bestämt mig för att sluta med svensk travsport"

Ett litet sår ovanför en hov satte stopp för La Yucas framträdande i UET Grand Prix, även kallad Europaderbyt. Hästens skötare Lina Pergenius var starkt kritisk till att det gamla såret som skavdes upp under värmningen skulle orsaka hästen något obehag, men måldomarnämnden i samråd med Solvallas banveterinär valde att stryka hästen. Något som fick Lina att regera i ett inlägg på Facebook.

"Bedöms inte vara i tävlingsmässigt skick"

Med anledning av uppmärksamheten som strykningen fått har nu Svensk Travsport valt att kommentera händelsen i ett meddelande på sin hemsida.

ST skriver bland annat att även om blödningen hade upphört kunde det konstateras att hästen hade ett öppet sår varpå hästen inte kunde bedömas vara i tävlingsmässigt skick. Den ströks alltså för att den hade ett öppet sår, inte för att såret tidigare hade blött. Enligt gällande reglemente bedöms en häst inte vara i tävlingsmässigt skick om den har ett öppet sår eller ett sår som rivs upp vid rörelse eller beröring.

Lina Pergenius var även starkt kritisk till att en häst i övervakningsstallet drabbats av foderstrupsförstoppning, och en annan blött i munnen efter värmningen, men ändå tillåtits starta i samma lopp. Detta har ST valt att inte kommentera.


Hela uttalandet av Svensk Travsport går att läsa här.

Följ Travstugan på Youtube