Kvällens bästa V86-drag återfinns i V86-2, där 9 Ajlexes Tabberas startar med toppchans enligt mig.
Formen sitter där och hästen går ner ordentligt i klass jämfört med V75-loppet senast( slutade 4a). Så till endast 12% är det ett fynd!
I V86-2 hittar vi 9 Ajlexes Tabberas. Hästen är streckad till 12% i dagsläget och ska sägas att han senast var ute mot Boscha Diablo och Flys Punk Rocker.
Kvällens motstånd känns något lättare emot här och biken sitter på. Se upp!
Det snackas mest bara om två hästar i V86-3, men jag har fiskat upp ett drag som jag tror blir farlig från tillägget! En som jag verkligen fastnat lite för 14 Bokli Leo.
Han behöver en del tur med sig i loppet, men borde kunna hamna rätt bra på det tidigt härifrån och insatsen senast var ett stort plus! Han tål ju även göra lite av jobbet som krävs ute i spåren och får Geir Flåten till en perfekt resa tror jag Bokli Leo slutar långt fram på målfotot.
10 Jazzlyne Exclusive i V86-7 var mitt drag senast och får en ny chans. Bakspår precis som favoriten och får man gå med i ryggar och smyga med bakom favoriten tror jag att man kan vinna loppet till fina 2%!
9 Cadillac Star är riktigt bra men för stor favorit från bakspår! Jag vill varna för två skrällar till under 5% i V86-7!
- 8 Visconti var senast ute på Bjerke efter kort paus och höll riktigt bra från spets mot bra motstånd. Han är ruggigt startsnabb och med värsta spetshotet struken kan det bära hela vägen till ledning - kan bli svår att nå om han får dämpa tempot lite.
- 10 Jazzlyne Exclusive var också ute efter kort paus nyligen och gick då riktigt bra som tvåa trots att hon fick göra jobbet i tredjespår sista 600m. Avslutar vasst även denna gång med rätt ryggar!
Hela omgångens bästa skräll dyker upp i den sista V86-avdelningen. Och det är nummer 9 Eagle Rock. Hästen är numera valack och det får många hästar att tända till på nytt!
Hästen tränar kanon men är inte vässad inför detta. Jag tycker hästen är en av de bättre i fältet och med rätt tempo på loppet blåser han ner det här gänget! 3% är ett fynd!