• Hem
  • Redaktionen
  • Äntligen måste folk börja visa lite personliga känslor
Legolas Bet
Redaktion

Äntligen måste folk börja visa lite personliga känslor

Sporten är inne i en kritisk period. Man kan tycka att det bara för en massa negativt med sig, tvärtom! För en gång skull ser jag travfolk som yttrar sig och tycker till!

Den kritiska perioden har självfallet att göra med framtiden. Säga vad man vill, men försöker man kisa ner i kristallkulan så ser man bara dimma. Det är Lützen-dimman i vad som kan bli något av ett krig. Det är en ovisshet där aktiva hamnar i ett läge de tidigare aldrig hamnat. Vilka ska man rygga?

Man kan ha sina åsikter om Legolas. Där finns så klart folk som stöttar ATG till världens ände och som problemlöst står längst fram i leden när bolagen möts där ute på det dimmiga fältet. 

Men lika många tror jag är på Legolas sida. Och vi får äntligen uppleva en tid där folk lite måste välja sida. Och sådant kan man tycka är lite sisådär, men personligen är det nästan så jag älskar det.
Äntligen börjar det hända ett och annat i travsporten. Äntligen måste folk börja visa lite personliga känslor och åsikter. Just sådant majoriteten av sportens folk helst undviker. 

Är där något krig i världen som jag hoppas och tror för med sig någonting gott i slutändan, så är det Lützen-mötet här.
-----
Men visst har det varit lite märkliga turer här och var. Tränare som redan valt Legolas har till och med fått ST på sig och det är inte utan att man känner ett slags obehag över vissa turer. 
Och på tal om åsikter har Solvallas Hästägarförening alltid varit öppna med sina tankar och så även i aktuella ämnet. Under tisdagen skrev Björn Damm, ledamot på Solvalla HF, en alldeles briljant blogg om Svensk Travsport. Läs!

Och när inlägget även delades på Solvalla HF's Twitter-sida var det lite kul att ST's chefsfunktionär tryckte på gilla-knappen över blogginlägget.
Som om vi inte hade nog att bli mörkrädda för...
-----
Var inne lite på profiler som har travsporten nära sina hjärtan förra helgen. Lars Granqvist och Hasse Backe för att nämna två.
Och just Granqvist kontaktade jag tidigare i våras kring hans travintresse och att testa på att kommentera travlopp.

Lars Granqvist har med rätta blivit hyllad för sitt arbete under VM-finalen i ishockey i söndags, och är väl ansedd som den bäste sportkommentatorn som finns. Han tillhör tveklöst bland historiens bästa inom yrket.
Och med tanke på att han arbetar inom TV4-familjen är det nästan så det borde vara ett givet drag av cheferna att övertala över Granqvist till travsporten.
Visst är kommentatorerna bra idag, det är inte det jag säger. Men när vi har en sådan som Lars Granqvist, som dessutom hyser starka känslor till travsporten, hade det varit en garanti på att sportsändningarna hade lyfts ett snäpp ytterligare.
-----
Med all rätt har spelbolaget ATG lyfts fram spelet i sina annonser i tidningar och magasin. Och jag har dessutom varit ganska snabb på att skämta kring hur annonserna ser ut och där Vinnie står längst fram som ett dragplåster.
Men den här veckan inför Elitloppet har ATG verkligen stått för en förträfflig annons där sporten lyfts fram. I artiklar på Sportbladet har den här annonsen dykt upp då och då, stor tumme upp:

Följ Travstugan på Youtube