Adrian Kolgjini har verkligen Ultion Face i en ruggig författning just nu. Senast på Solvalla gick han otroligt bakom Very Kronos. Idag skulle inte ens spår 12 stoppa honom!
Med 350 meter kvar valde Kolgjini att begära mer av sin stjärna och som fullständigt krossade motståndet över upploppsrakan och bjöd på segergest! Det ser ut att kunna bli Kolgjini-hopp för året och det behöver vi verkligen i storloppen.
- Aetos Kronos fick drömlopp egentligen men var inte ens närheten av att göra upp...
-----
Jocke Lövgren med Lucky Guy Boko såg ut att mysa till sig en mycket säker seger i V75-1. När Lövgren över sista halvvarvet började öka tempot alltmer såg det ut att bli en komfortabel seger. Över upploppsrakan däremot var det som att en vägg bildades framför hästen och som började tryta med krafterna och där istället Lucifer Sam med Stefan Persson närmade sig och tog sig förbi.
Det var väntat med Jägersro-seger i V75-1 - det var oväntat hur det resulterade sig.
Det var möjligen väntat med Jägersro-seger även i V75-7 men nog fasen var det oväntat hur Heroine Darling såg ut och det intrycket hon hade över upploppsrakan.
I ledning såg Affinity Face morsk ut men som tröt rejält med krafterna sista biten och föll bakåt. Istället var det Stefan Persson med Heroine Darling som vann enkelt.
-----
Personligen är jag vettskrämd för karuseller - Laban Lagö är vettskrämd för ledningen. I V75-2 hade han länge koll på läget men när det väl gällde kastade han in nervernas handduk. Istället var Thomas Uhrberg med Marabou Brodda som hittade ut från tredje invändigt med halvvarvet kvar och avgjorde enkelt.
De mest betrodda sjabblade bort sig i V75-4 och plötsligt satt Precious Lane med Peter Untersteiner i ledningen och som även höll emot där hela vägen in i mål. Fin inställning på stoet och jättekul för Lilo Love och tränare Lova Linbäcke som trea!
V75-5 bjöd på en hel del fart och Preben Sövik visade åter vilken enorm form stallet har. Här tackade Sövik för farten som bjöds på där framme och som över upploppet avgjorde med Bottnas Idol.
Hemmastallen hade ännu lyst med sin frånvaro men när vi väl nådde V75-6 var det läge för en uppvisning!
Här lyckades Örjan Kihlström ta sin första seger för året bakom Thomas Madsen-tränade Call Me Brodda som närmast svävade runt ovalen och lämnade konkurrenterna chanslösa.
- Lynn Johansson - Peresam HB
- Emma Rudén - Pekean AB
- Saga Scott - Whap Capital AB
- Lida Korhonen - Levaux AB
- Lova Levin - Pallexperten i Malmö AB & Lova Levin
- Alexandra Wisén - SBP i Sverige AB
- Lynn Johansson - SRF Stable