
V86: Ingen rast ingen ro!
| Skribent: | Martin @giffelpucko |
| Publicerat: | 2026-10-01 16:35 |
V86-cirkusen fortsätter och ikväll är det Bollnäs och Kalmar och det är ingen rast och ingen ro - spikarna avhandlas direkt!
✨ SPIKEN
- V86-1
Snacka om snöpligt värre senast när 8 Mr Carnation blev slagen på Färjestad. Jag tror varken valacken eller Carl Johan Jepson vill vara med om något liknande igen.
Det finns väl en och annan hygglig emot i detta finallopp i stayerserien, men visst har femåringen varit ute i betydligt tuffare sammanhang än det här.
Distansen är verkligen till hans fördel och jag har mycket svårt att se honom besegras
Vid eventuell strykning efter inlämning så går jag inte på 9 Googoo Casino som väl är naturliga valet för många. Istället är det underskattade 1 Piernas Largas som jag hade lite tro på senast och som gick bra som trea.
- V86-2
Kurvan ha varit lite svajjig den här säsongen, men äntligen fick 9 The Pope visa upp sitt fulla register senast på Eskilstuna.
Han har ju inte alls haft marginalerna med sig, men nu stämde allt och det var ju framförallt en avslutande 700-ing som var rejält!
Fyraåringen kan det där med att vandra ute i spåren vilket han kommer behöva nu och fastän jag har respekt åt 2 Rocker och stallkamraten 5 Set It Hoff H.C. så gillar jag kunnandet på The Pope och väljer att även spika i V86-2!
✨ FYNDEN
V86-4
En riktig strulpelle på slutet som är bättre än vad han visat oss, denne 6 Dream Loverboy.
Han har varit högst varierande i sina prestationer och kan varva toppinsatser med att helt kasta in handduken.
Klart att det är lite ovisst nu, men Magnus A Djuse kommer kunna få iväg honom bra från det här utgångsläget och detta är en femåring man inte ska köra snyggt med.
Hästen vill ha ett jämnhögt och tufft tempo och i den här omgivningen kan han hamna utvändigt om 2 Laststarinheaven och sen är väl loppet rätt så låst.
Jag tror därför det är ett lopp som Dream Loverboy kommer trivas med och han är tidig för mig!
- V86-7
Jag är ju väldigt svag för London och bara det här året har jag varit där fyra gånger över 3-5 dagar.
Den staden fängslar mig på ett sätt som ingen annan.
Det är ju inte därför jag har koll på 2 Piccadilly Pellini, men nog verkar det ha ett slumpartat sammanträffande då staden ju har Piccadilly Circus.
Hästen i fråga startade förra helgen där hon galopperade bort sig direkt. Det var lite frustrerande då jag tror hon är på väg upp i bra form.
Det är bara att ta omtag och här tror jag fyraåringen kan ha läge för att fronta. Det finns några andra där framme som är snabba, men skulle Bergharen få iväg henne så tror jag han kör järnet.
Jag tror hon är på g och har henne som tidigt streck bakom 7 Rip Wheeler och 10 Livorno.


