V86: Åter mot Småland!
Skribent: | Martin @giffelpucko |
Publicerat: | 2025-06-25 8:40 |
Åter mot Småland och efter Tingsryd för någon vecka sedan, Kalmar i söndags så är det ikväll Vaggeryd med V86!
🥇 SPIKFÖRSLAGET
V86-5
Spåret har blivit aningen bättre med en strykning invändigt om och jag har tilltro till en stark 7 Magic Bourbon ikväll.
Fyraåringen är betydligt bättre än de som är invändigt om honom och jag räknar med en offensiv styrning från Björn Goop.
Det kan mycket väl vara att någon invändigt vill testa för täten, men Magic Bourbon är stark nog att vandra utvändigt ledaren om så krävs.
Vad som gör mig övertygande till Magic Bourbon är dessutom spårlotten som lämnat 12 Ytowns Magnifik närmast spårtorsk från sitt utgångsläge över den här distansen.
V86-6
När vi var mot de småländska skogarna i närmast minnen av Emil i Lönneberga-land (typ...) så är det så klart en norsk spik som ska in på lodrätt 5.
Ja, stall Gundersen tar resan ner till Vaggeryd med sitt stjärnsto 10 Maharina Sun och sexåriga stoet möter ikväll bland det enklare hon ställts mot den här säsongen.
Jag tycker att hon borde ha en mycket stark segerchans om hon är frisk och det ska ju sägas att Gundersen-stallet är väldigt angelägna om att få in henne till finalerna på Solvalla 20 augusti.

💰 MÅSTE MED PÅ LAPPEN
V86-1
Han är bättre än vad han visat på slutet och jag vägrar ge upp på 5 Monsieur Chocolat. Han visade upp ett intryck tidigare som jag imponerades lite av, men på sistone har det ju dessvärre stannat av något.
Ikväll har han ett hyggligt utgångsläge och med tanke på att jag ser honom mer som stark än snabb så är distansen ett plus. Björn Goop sitter upp ikväll och det blir spännande se vad han kan uträtta med femåringen.
Är Monsieur Chocolat precis så bra som han kan vara så är han minst ett platsbud!
V86-2
Förutom Gundersens så tar även Tomas Pettersson långresan ner till Vaggeryd. Det är minsann inte varje dag man ser hans hästar så här långt ner i vårt avlånga land. Således måste det ju finnas lite fog för resan och att han tror hästarna hans ska prestera.
En jag tror mycket på dyker upp i V86-2 i form av 6 Guided Tour.
Pettersson har fått lite tur i spårlotten och med den ska han testa fyraåriga stoet med barfota runt om för allra första gången!
Pettersson brukar vara hyfsat skicklig i volten för att pricka rätt och Guided Tour kommer ikväll ha en mycket vass dagsform i sig. Jag tror ekipaget segerstrider!