Hem Karls Travblogg V75 Eskilstuna 25 februari 2017
Karls_travblogg

V75 Eskilstuna 25 februari 2017

Karl Profile Image
Skriven av Karl @travstugan
Publicerad: 20 februari 2017, 7:18

På lördag är det V75 i Eskilstuna. Höjdpunkten blir förstås V75-3 där On Track Piraten jagar sin åttonde raka seger. I Eskilstuna ska han ut mot hästar som Obi Wan, Poochai och El Mago Pellini med flera. Motståndet skrämmer dock inte On Track Piraten och han lär sannolikt ta sin 23 V75-seger i helgen. Han är säkerheten själv och jag kommer förmodligen spika. Annat vore bara onödigt.

I övrigt får vi både se både Stoeliten och försök till Diamantstoet i Eskilstuna. Vi får bland annat se Pasithea Face, Jumble Ås och Jetset i Stoeliten samt Xanthis Amazing, Dream Lane och Qatrine Gel i försök till Diamantstoet. Det är för tidigt i veckan för att jag ska bjuda på några säkra vinnare – förutom On Track Piraten – och mitt V75 tips publiceras som vanligt senast fredag.

Startlistor V75 Eskilstuna 25 februari 2017

V75-1

  • 1 FLY THE WORLD
  • 2 PASITHEA FACE
  • 3 RAFFINOS
  • 4 CATCH THE CASH
  • 5 JUMBLE ÅS
  • 6 INDOOR VOICES
  • 7 DEDES MYTHICAL
  • 8 WITHMA
  • 9 JETSET

V75-2

  • 1 SIMB SENTA
  • 2 VILDAPEL
  • 3 ALVENA ULLABELLA
  • 4 SAHARA SUN
  • 5 NEW FLAME
  • 6 MELODY MARKE
  • 7 AMPHIBIAN MADNESS
  • 8 XANTHIS AMAZING
  • 9 DREAM LANE
  • 10 LUCKYLINE AMERICA
  • 11 ILONA HÅLERYD
  • 12 DIORA FROM MY
  • 13 BABSANS LOTUS
  • 14 QATRINE GEL
  • 15 BEAR GLIDE

V75-3

  • 1 OBI WAN
  • 2 POOCHAI
  • 3 CHARRUA FORLAN
  • 4 NAROLD VOX
  • 5 ON TRACK PIRATEN
  • 6 CLAES BOKO
  • 7 UDO’S OILER
  • 8 EL MAGO PELLINI
  • 9 ON THE DOT
  • 10 MONTGOMERY GEL

V75-4

  • 1 ESMERALDA GIRL
  • 2 ALORAC MATHBELL
  • 3 THE SWEDE
  • 4 STAR CROSS
  • 5 VÄSTERBO EXCLUSIVE
  • 6 MAN AT WORK
  • 7 BOOMER
  • 8 SEMBS REBIR
  • 9 ROBIC LANE
  • 10 CARLOS MILO
  • 11 ZIG ZAG
  • 12 TOURNADO DREAM

V75-5

  • 1 BLUE STAR CHAMPION
  • 2 ERICA
  • 3 CASH A CHEQUE EM
  • 4 VIND FARMING
  • 5 QUEER FISH
  • 6 KATTENS CHAMSIN
  • 7 GIGANT PROUD
  • 8 FLASH OAK
  • 9 TENZING
  • 10 NEW STAR POWER
  • 11 SNYTING
  • 12 ÖNAS IGOR

V75-6

  • 1 DALHEM EXPRESS
  • 2 OVERSEAS
  • 3 LOVELY BOY
  • 4 OBELIX SKIFT
  • 5 UPPOHOPPA
  • 6 RIGEL FACE
  • 7 NONTOXIC
  • 8 THE LUCKY ONE
  • 9 ENZO BOKO
  • 10 DONTSTOPBELIEVIN
  • 11 ACTUAL STAR
  • 12 MR DREAM COKTAIL

V75-7

  • 1 NAKODA GOJ
  • 2 MELLBY COLLECTOR
  • 3 ORDER TO FLY
  • 4 MAKE IT QUICK
  • 5 SPRINGOVER
  • 6 MYSTERY LOVE
  • 7 JEEPSTER
  • 8 SUGARMAKESMECRAZY
  • 9 ALAMO BOKO
  • 10 FUZZ
  • 11 CARELIN
  • 12 CUPIDO SISU


Karls Travblogg
Karls Travblogg @travstugan

Första gången jag besökte en travbana var jag bara fem år. På den tiden fick jag inte spela på trav, men det hände att jag gjorde det ändå. Intresset för travsporten har varit osvikligt sedan dess. Med åren blev intresset för spelet större, först V65 och senare V75, och jag spelar åtminstone ett par gånger i veckan – framför allt på V64 och V75, ibland på V86. 

När jag spelar är magkänslan lika avgörande som statistiken, och jag kollar hellre i lopparkivet än lyssnar på kusk- och tränarintervjuer. Fram till idag har det varit en lyckosam kombination. På Travstugan kommer jag skriva två travtips i veckan, ett för V64 och ett för V75 samt följa upp V75 med eftersnack i denna blogg. 

Gilla Travstugan på Facebook Gilla Följ Travstugan på X Följ Prenumerera på Travstugan på YouTube Prenumerera