
V64: Wäjersten-tysken mot triumf
| Skribent: | Martin @giffelpucko |
| Publicerat: | 2026-05-18 8:14 |
Efter ett gäng starter hos regi Wäjersten är det dags ikväll. SummerMusicNight tar första segern i regin!
✨ SPIKEN
V64-1
Nu har hästen fått två lopp i kroppen som han verkligen behövde. Ikväll räknar jag med att 7 Mellby Mowgli presterar på sin höga nivå.
Motståndsmässigt har han minst sagt mött tuffare gäng och jag tycker han verkligen står ut i det här loppet. Det borde lösa sig vettigt från start och den längre distansen är bara till hans fördel.
Utan vidare strul med positionerna så tycker jag han är så mycket bättre än övriga att han har stark segerchans med Daniel Wäjersten!
V64-2
Det har ju varit starka rapporter sedan han anlände till Daniel Wäjersten. Ikväll ska det bli dags för första regisegern för 5 SummerMusicNight.
Femåringen har varit ute i tufft motstånd den här säsongen och jag tar inte jättehårt på hur raden ser ut. Ikväll ska hingsten få tävla barfota runt om för första gången hos Wäjersten och jag tror det kommer ge en grym effekt.
Visst är 6 S.G.Mistral riktigt bra och stormtrivs uppe i norr, men jag tror inte han rår på SummerMusicNight ikväll som jag väntar mig en toppinsats ifrån!
🔐 DUBBLINGEN
V64-4
11 Gumshoe Sox är självklar men man ska verkligen ha koll på 10 Beau Fille.
Stoet har varit jättebra i sina fyra starter i år och hon har utvecklats och förbättrats ytterligare för var lopp hon gjort. Hon har attackerat bakifrån förr och således har vi koll på att hon kan hantera sådant upplägg.
På framspår är 2 Give Me Lagavulin segerbudet. Felfritt är det som först och främst ska lösas. Marcus Lilius känner väl till fyraåringen och håller han hästen i rätt gångart tror jag de rusar mot ledningen!
✨ SKRÄLLBUDEN
V64-5
10 Lizmark är för dagen bästa hästen i fältet och som ska få tävla barfota runt om för första gången. Visst kan han runda fältet, men i och med bakspår så hoppas jag det öppnar upp loppet lite!
1 Molte Wibb är verkligen inget att lita på för dagen och femåringen känns högst osäker för dagen. Knappast ett spikförslag.
6 Arn Silvio sjabblade bort sig direkt senast. Nu blir det autostart för hans del och jag tror han kommer lösa starten. Är en riktig tuffing som tål att göra grovjobb. Han är mycket tidig på min lapp!


