
V64: Profilen streckas direkt!
| Skribent: | Martin @giffelpucko |
| Publicerat: | 2026-05-28 8:20 |
Hemmahästen ska normalt bli svår att stå emot i kvällens V64-4 på Axevalla. Jag vägrar även sitta utan Kyrie Eleison som är tillbaka i V64-1!
✨ SPIKEN
V64-4
Det har strulat lite längs karriärens gång och utan det hade 12 Jula Menuncio mycket väl kunnat vara en utpräglad profil i Silverdivisionen.
Han är verkligen på rätt väg nu och hans senaste insatser vittnar om att femåringen är i mycket bra fas för dagen. Det här motståndet är betydligt enklare än vad han är van vid och rent kapacitetsmässigt är han bästa hästen i fältet.
Mikael H Björklund känner även väl till Nuncio-sonen och har lyckats med hästen förut. Det är en och annan att ta sig runt i fältet, men är det på någon bankropp det är tacksamt på så är det Axevalla. Jag tror han rundar dessa.
🔐 DUBBLINGEN
V64-1
5 Kipketer Mearas kommer garanterat vara taggad i ett litet startfält där hans styrka och form kommer räcka mycket långt. Han blir ju även mycket tydlig favorit på spelet och visst, han ska möjligen vara klara favoriten i loppet.
Jag vägrar däremot sitta utan 4 Kyrie Eleison om än att han varit borta en väldigt lång tid. Jag pratade med Christoffer Eriksson för någon vecka sedan då hästen nyss gått banjobb. Eriksson lät väldigt förträfflig och nöjd med hästen och det rådde ingen tvekan om att Kyrie Eleison är minst lika bra nu som han visade ifjol.
Det är comeback efter lång frånvaro, men i detta gänget tror jag absolut att Kyrie Eleison kan duga långt direkt!
✨ SE UPP FÖR
V64-3
8 Evenpoel är en fyraåring jag vurmat en hel del om den här våren. Han har varit ute i stentuffa fält och går ner lite i klass ikväll. Det är även anledningen till att han har åttondespåret.
För mig är han ettan i loppet, men det är kort distans och risken är att det kan bli långt fram. Jag tycker han är förstahästen i loppet, men har respekt för läget över korta häcken...
V64-6
5 Budets Hildur och 7 Mindyourlove W.F. står ut lite i avslutningen, men jag ska påminna om att 3 Queen har gått bra efter frånvaro förr och hon ska verkligen inte nonchaleras!
9 Just for Show är lite missgynnad av bakspåret normalt sett, men i konkurrens med de tre kanske det kan öppna för henne härifrån ändå. Hon visade uppåtgående form senast!


