
V64: Intressant med lopp i kroppen
| Skribent: | Martin @giffelpucko |
| Publicerat: | 2026-03-09 8:44 |
Axevalla presenterar veckans första V64a och gör det med jackpot. Det ska bli intressant att se Luca Barosso i sin andra start för nya regin!
🥇 SPIKFÖRSLAGET
V64-1
8 Memorial Fashion är på väg att fixa till självförtroendet och femåringen har senaste starterna varit ute i rätt halvdana gäng.
Ikväll är det spår längst ut bakom startbilen, men det är åtminstone spår 7 när det blivit strykning invändigt om honom.
Ikväll ska han få tävla i jänkarvagnen och barfota fram. Han har ju visat en fart och kapacitet som de andra inte riktigt varit närheten av på senare tid. Jag har svårt se honom förlora det här loppet och hackar i mig storfavoriten...
V64-3
Med en storfavorit är jag inte sen att bygga till med en mindre betrodd. V64-4 tycker jag känns som bland kvällens mest jämna lopp och med glädje tar jag ställning - sånt man måste för att få lite potential!
10 Kismet K. är dessvärre lite ojämn av sig, men de dagar hästen är på rätt humör så är hon riktigt bra. Kan tycka att kvällens motstånd är lite enklare än vad hon varit ute mot senaste tiden och sexåringen startar i bra dagsform.
Hennes två senaste starter har varit klart godkända och spurten kommer bita väldigt bra över Axevallas oval ikväll. Jag tror hon kan slå av alla till slut som lågt betrodd!
😎 SE UPP FÖR
V64-5
Ja, det gäller ju att man sköter sig om man vill kunna vinna travlopp. Hade 2 Luca Barosso skött sig hela vägen i regidebuten så hade han sannolikt vunnit.
Nu har han fått det loppet i kroppen och jag väntar mig en bra insats av honom ikväll. Felfritt kan det absolut bli uppvisning, men man ska behandla honom med försiktighet och det saknas så klart inte motstånd.
7 Babsans Bankir vinner dessvärre inte ofta, men verkar verkligen på gång och han gick otroligt starkt senast på Örebro, om än att det var två månader sedan.
V64-6
7 Jula Menuncio årsdebuterar ikväll och är en femåring som kretsen runt honom haft höga tankar om. Det har kanske inte riktigt blivit som de hoppats, men man ska ha i åtanke att hingsten är av hög kapacitet. Spännande direkt i årsdebuten men knappast en spik.
3 Epicure D.E. känns svårbedömd, men det var förståeligt att han såg seg ut senast. Han gjorde där sin första start på ett halvår. Välbehövliga årsdebuten är nu överstökad och ytterligare träning i kroppen gör att han kan vara klart förbättrad redan i årets andra start ikväll.
Ska bli spännande se honom med barfotabalansen!


