Vardagskollen: Talangfull tisdag! » 30 juni | Martins Travblogg -…
Evaluate

Vardagskollen: Talangfull tisdag!

Juli månad är här! Och veckan innehåller bland annat en toppkväll på Solvalla och en torsdag med Sprintermästaren 2019!

MÅNDAG

MANTORP

  • Travstugan-stjärnan Staro Nashville (Joakim Lövgren) gör årets tredje start!
    I Sikta mot stjärnorna (kl 19:52) startar han mot blan dannat Sunettan Palema (Mikael J Andersson) och Unarmed Face (Adrian Kolgjini).

V75-härdade Miss Silver (Jörgen Westholm) startar i V64-4 (kl 20.36) mot Mazerati Woodland (Carl Johan Jepson) och I Am Rapida (Jorma Kontio).

Staro Leonardo (Joakim Lövgren) starar i Mantorpsloppet (kl 21:15) mot Dontbreakthebank Ås (Adrian Kolgjini) och Everton (Peter Untersteiner).

Staro Nashville

Staro Nashville

TISDAG

AXEVALLA

Fin klass på lopp 1 (kl 12:20) med hästar som Vikens High Yield (Kim Eriksson), Vichy Grif (André Eklundh) och Wellino Avenue (Magnus Jakobsson).
I loppet årsdebuterar även O'Man Flax (Carl Johan Jepson).

JÄGERSRO

Montéspecialisten Bonnies Celebrity (Toba Bengtsson) startar i Sommarmontén (kl 20:00) mot Iago Zon (Anna Erixon) och Västerbovivann (Jessica Pilenberg).

V75-hästen Gambit Brodde (Markus Waldmüller) startar i lopp 6 (kl 20:22) mot Tengil Face (Dante Kolgjini) och Alcantara Beech (Peter Ingves).

SOLVALLA

Stonewashd Diamant (Johan Untersteiner) jagar första årssegern i lopp 4 (kl 19:30) mot Ultimaluna Grif (Alessandro Gocciadoro) och Amalia Cash (Jörgen Westholm).

Zolly (Mattias Djuse) startar i lopp 5 (kl 19:52) mot Gina Mearas (Johan Untersteiner) och Uruguay Broline (Erik Adielsson).

Timo Nurmos-duon Hankypanky Rubyred (Jorma Kontio) och Indiana Boko (Örjan Kihlström) ställs mot Ilydia Boko (Conrad Luguaer) och Real Caviar (Ulf Ohlsson) i lopp 8 (kl 20:56).

  • I avslutande lopp 9 (kl 21:15) startar Staro McMillan (Steen Juul) i högklassigt lopp!
    Bland motståndet syns Amerindienne (Örjan Kihlström), Avant Garde (Robert Bergh) och Marcello Wibb (Johan Untersteiner).
Staro Mc Millan

Staro McMillan

ONSDAG

LINDESBERG - V86

Stefan Melander-tränade Rigel Face (Madelen Berås) debuterar i monté (kl 18:53) mot Börge (Anna Erixon) och Sebastian Hall (Emilia Leo).

Med 70 000 kronor i förstapris startar Riptide R.D. (Pierre Nyström) mot Garrett Mix (Jörgen Westholm) och Ad Hoc (Carl Johan Jepson).

Bronsdivisionen (kl 20:26) avgörs med Vincero' Gar (Alessandro Gocciadoro) mot Jaques Noir (Örjan Kihlström), Track Angle (Anders Eriksson) och Hierro Boko (Ulf Ohlsson).

  • Canari Match (Örjan Kihlström) är tillbaka efter tre månaders uppehåll.
    I Bergslagsloppet (kl 21:26) med 100 000 kronor i förstapris möter han In Vain Sund (Carl Johan Jepson) och Ajlexes Cubano (Tomas Pettersson).
Canari Match

Canari Match.

TORSDAG

HALMSTAD - SPRINTERMÄSTAREN 2019

I lopp 3 (kl 17:42) är det åter dags för "Upp till bevis"!
Här startar Per Skoglund bakom Vincent Horse mot bland annat Delicious Ice (Eskil Hellberg) och Quick Vald (Jerry Riordan).

  • Storfavoriten Evaluate startar i första uttagningsloppet mot bland annat Deep Pockets och Devil Sound.
  • Svante Båths segermaskin Global Withdrawl startar mot Brothers N.Arms, Viking Brodde och Tae Kwon Deo i det andra uttagningsloppet
  • I det tredje uttagningsloppet startar Zephyr Kronos mot Thrust Control, Mellby Glader och Zeus Bi.
Evaluate

Evaluate startar i Sprintermästaren 2019!

  • V75-6 (kl 21:20) är Summer Meeting Stayer med 150 000 kronor i förstapris.
    Här startar Platon Face (Adrian Kolgjini) mot Seven And Seven (Thomas Uhrberg), Flash Hammering (Jörgen Westholm) och Mister Niky (Björn Goop).

Avslutande stoloppet (kl 21:43) håller hög klass med Mulligan (Thomas Uhrberg) mot Shadow Gar (Pietro Gubellini), In Toto Sund (Örjan Kihlström) och Dibaba (Torbjörn Jansson).

Dela inlägg

Kommentera inlägg