V75 Romme: Proppen tillbaka!

    På lördag eftermiddagen är det från Romme vi hämtar V75-omgången. I Guld blir det givetvis högintressant att återse en av våra storstjärnor, Propulsion!

    Här löser du andel till lördag!

    V75-1

    Stall Mattias Djuse har vunnit jackpotten här i form av kanonläge för 7 Electrical Storm.

    Jag tycker dock förstahästen i fältet är 2 Rocky Tilly som visat toppform hela hösten! Kliver han iväg perfekt i volten blir han mycket svår att stå emot.
    3 Athos Race har lite bättre uppgift den här gången jämfört med senast och en jätteöverraskning är 4 Aramis Amok.

    V75-2

    Linda Sedström lär försöka följa startbilen och ta ledningen med 5 Thunder Rick. Därifrån kan femåringen stå emot länge!

    6 Enriko Ha är loppets bästa häst och reser till Mantorp med finfin form. 10 Jamaica Boko är en häst med riktigt hög kapacitet och känner sig säkerligen inte slagen trots bakspåret.

    V75-3

    • 6 Propulsion är tillbaka igen! Han är givetvis mycket svårslagen i Super Lights lopp. Är flera klasser bättre än konkurrenterna här och normalt vinner han enkelt.

    Glädjande att ändå få till tiohästarsfält trots att Daniel Redén var öppen med att anmäla Propulsion hit. Det kunde ha skrämt bort en del konkurrenter...

    V75-4

    I kallblodsloppet fastnar jag för 3 Guli Rubin. Han behövde loppet senast och ska med det i kroppen vara klart mycket bättre nu. Örjan Kihlström upp är alltid intressant!

    6 Björs Frej är främsta konkurrenten som även han fått lopp i kroppen efter tre månaders vila. 10 Eldvin är ännu segerlös i år men ska i det här sällskapet kunna sluta långt framme.

    V75-5

    2 Got To Dash gjorde det klart okej på Solvalla senast. Nu ser det åter ut att kunna bli ledning och han ska absolut kunna segerstrida den här gången!

    6 El Gumpert har fått en genomkörare i kroppen och Jorma Kontio kör troligen offensivt direkt och kan säkert gärna ta positionen utvändigt ledaren. Bakom dessa smyger 12 Cavalier Brodde med som har tillräckligt med kapacitet och styrka för att anfalla härifrån.

    V75-6

    Fredrik Wallin har verkligen fått bra fart på 13 Xanthis Delicious som varit strålande i tre raka starter varav två senaste räckt till seger. Åter Erik Adielsson upp den här gången och tidigt segerbud!

    Bakom är det många man ska räkna med. 
    Normalt är nog 11 Cactus bästa stoet i fältet och likt senast lär hon avsluta vasst ute i spåren. En jag har lite tycke för som kan vara omgångens stora överraskning är 3 Quite A Barbara.

    V75-7

    • Som alltid en kul Silverdivision
      Jag har lite känsla för att 7 Global Undecided kan räcka långt den här gången. Örjan Kihlström har lyckats med femåringen förr och tyckte ändå han såg klart bra ut på Bergsåker senast! Med värsta motbudet från bakspåret tror jag det kan vara dags för Global Undecided den här gången, även fast Pascha Tilly är någon jag har väldigt stor respekt för!

    Bästa spelbolaget för travodds

    Unibet

    • Stort utbud på nordisk travsport
    • Hjälpsam support
    • Bra utbud på vardagstrav
    • Saknar poolspel
    Välkomstbonus
    Upp till 1000 SEK Travbonus! (NY)
    Till Unibet Ta del av bonus
    Hemsida: unibet.seGrundat: 1997
    Ägare: Kindred GroupHuvudkontor: Malta
    Unibet Startsida
    Unibet på Ipad
    Unibet Telefon

    Sammanfattning

    Skrivbent: Martin Engström Martin Engström

    Sedan starten 1997 har Unibet varit branschledande när det kommer till spel i Sverige. Unibet har alltid haft trav i sitt utbud, och inför 2022 står bolaget inför ännu en travsatsning som ska sätta spår i travbranschen. Unibet anses vara ett av Sveriges absolut största spelbolag och du hittar både sportspel, trav och casinospel på hemsidan.

    Läs hela recensionen
    Följ Travstugan på Youtube