Bara 53,45 system hittade sjuan i lördags. Och utdelningen blev därefter – 588 589 kronor. Jag var inte en av dem. Tipset sprack redan i den andra avdelningen när spiken 7 Wasa Warrior galopperade och skrällen 8 Topgear vann – han var näst minst spelad i V75-2, bara 11 Västerbo Starlit var mindre spelad. Med facit i hand var Topgear förvånansvärt litet spelad, han har sprungit på liknande tider som favoriten i loppet, 3 Talassio. Skillnaden i spelprocent beror snarare på Hans G Eriksson kontra Örjan Kihlström. Det är uppfriskande för travsporten när skrällar som Topgear vinner under Elitloppshelgen.
Länge stod jag i valet och kvalet i V75-5 – antingen skulle jag spika 1 Takeaway eller 6 Basic. Jag spikade Takeaway och Basic vann välförtjänt. Valet föll på Takeaway eftersom statistiken talade till hennes fördel och Basic var överspelad i mina ögon – men så var inte fallet. Takeaway höll bra som trea i mål och förtjänar fler chanser framöver. Basic var den största favoriten i omgången som segrade, och det svider att man valde att spika emot just henne – särskilt med tanke på den höga utdelningen som skrällarna i övriga lopp genererade. Travsporten handlar om små marginaler och man lär sig av sina misstag.
Förutom Topgear och Basic föll tipset på 11 Bravo Navarone i V75-6. Han var endast spelad till fyra procent. Jag kunde inte tro att han skulle vinna. På mitt system fanns istället 3 Fossens Bonus, 5 King Sir Kir, 6 Heartbreaker V.S. och 7 Whitehouse Express. Bäst av dem presterade King Sir Kir som slutade trea. Bravo Navarone vann med en halv längd före 2 Xlnt Chili Tripel – och jag kan inte vara nöjd med hästarna jag valde att strecka. Dock vill jag påstå att jag hade gjort likadant igen. Bravo Navarone ska inte kunna vinna från spår elva mot liknande motstånd. Jag var fel ute denna gång – fyra rätt är för dåligt.

Första gången jag besökte en travbana var jag bara fem år. På den tiden fick jag inte spela på trav, men det hände att jag gjorde det ändå. Intresset för travsporten har varit osvikligt sedan dess. Med åren blev intresset för spelet större, först V65 och senare V75, och jag spelar åtminstone ett par gånger i veckan – framför allt på V64 och V75, ibland på V86.
När jag spelar är magkänslan lika avgörande som statistiken, och jag kollar hellre i lopparkivet än lyssnar på kusk- och tränarintervjuer. Fram till idag har det varit en lyckosam kombination. På Travstugan kommer jag skriva två travtips i veckan, ett för V64 och ett för V75 samt följa upp V75 med eftersnack i denna blogg.

