Hem Karls Travblogg Eftersnack Kalmar 26 juni 2016
Karls_travblogg

Eftersnack Kalmar 26 juni 2016

Karl Profile Image
Skriven av Karl @travstugan
Publicerad: 26 juni 2016, 22:09

Nej, fan, det blev fel redan från början. Det är nästan att man rodnar när man tänker på det. I den första avdelningen garderades favoriten och fenomenet Nadal Broline – han skulle ju inte ha toppform, sa man. Nadal Broline trotsade alla naturlagar och vann på 1.12,1 / 2 140 meter i första starten sedan 4 april. Imponerande. Och garderar man en favorit som vinner i den inledande avdelningen, då är man illa ute.

Det stora systemet stannade vid fyra rätt, det finns inte några undanflykter. Framför allt blev det fel i den tredje avdelningen – där trodde jag på Calypso Am och Pense Kloster, och det skulle jag inte gjort. I hela omgången trodde jag mest på Matchmaker As, när han blev struken – jag vet inte om det var på förmiddagen – kunde jag förstå att det inte skulle gå vägen – istället vann Västerbo Arthur efter imponerande styrning av Robert Bergh på upploppet. Omgångens behållning!

I den sjätte avdelningen spikades Harry Haythrow. Vid publicering var han fortfarande bara fjärde- eller tredjehandare, därför var han också spelvärd som spikförslag. Vid spelstopp var Harry knapp favorit före B.B.S.Sugarlight och Magic Tonight – och det är inte några dussinhästar. Det är lätt att säga nu, men som favorit var Harry inte längre spelvärd, åtminstone inte som spikförslag. Det är bara att erkänna, det här var inte min omgång.

Karls Travblogg
Karls Travblogg @travstugan

Första gången jag besökte en travbana var jag bara fem år. På den tiden fick jag inte spela på trav, men det hände att jag gjorde det ändå. Intresset för travsporten har varit osvikligt sedan dess. Med åren blev intresset för spelet större, först V65 och senare V75, och jag spelar åtminstone ett par gånger i veckan – framför allt på V64 och V75, ibland på V86. 

När jag spelar är magkänslan lika avgörande som statistiken, och jag kollar hellre i lopparkivet än lyssnar på kusk- och tränarintervjuer. Fram till idag har det varit en lyckosam kombination. På Travstugan kommer jag skriva två travtips i veckan, ett för V64 och ett för V75 samt följa upp V75 med eftersnack i denna blogg. 

Gilla Travstugan på Facebook Gilla Följ Travstugan på X Följ Prenumerera på Travstugan på YouTube Prenumerera