Hem Björnkollen BJÖRNKOLLEN: Bästa chansen direkt i V75-1

BJÖRNKOLLEN: Bästa chansen direkt i V75-1

Solvalla står för V75-spelet med jackpot och här är Björnkollen!
Andel i Björnkollen hittar ni här!

🔨 SPIKEN

V75-3

9 Eddy West är så klart ett bra spikförslag och värst emot är 6 Spickleback Face men även 7 Weekend Fun som visade strålande form senast.

En som aldrig vinner men som snart gör det är 4 Chestnut Hill. 3 Reckless gör vad han kan och siktar mot avel till våren. Får det svårt här.

V75-7

4 Borups Victory är bästa spiken i omgången. Han spetsar och tror inte 1 L.L.Labero kan stå emot honom på ledningen.
Borups Victory kommer lite utifrån och kommer kunna nå spets. 2 Gaylord Am är minst lika bra men gillade ej travet senast på honom... Tredjehästen är så klart L.L.Labero.

👌 GARDERINGSLOPPEN

V75-1

3 What A Winner är superintressant, 5 Likeaboss har varit fin på sistone, 9 Jello W. som Björn Goop kör är kapabel och stark. Nackdel med bakspår men en otroligt bra häst - Goops bästa chans i omgången!

Varningen bakom är 7 Bottnas Idol har varit imponerande och har styrka att kunna göra upp. Mycket intressant för övrigt att Ulf Ohlsson ska sitta upp bakom 1 Inge B.Svärlig.

V75-2

8 Chitchat är jättefin och vann på komfortabelt sätt senast. Ska rankas etta i loppet, men 1 Everglo Lemon kan öppna bra och frågan är om denne kan svara upp 2 Laban Lagö?!

8, 1 är utgångshästar men ta med Laban Lagö samt 3 Marabou Brodda och 4 El Vego Khalifa.
Varningen är egna 10 Jarel Boko. Trodde han kunde utmana Everglo Lemon senast och gjorde det bra utvändigt om.

V75-4

1 Milan Boko kommer med gott rykte, 2 Windmill Jam är given, 5 Gatling fick inte till det på Åby och var besvikelse där. Har stått över lite efter det och osäker på formen men kapabel nog att vinna.

Varningen är 9 Mister Jigolo som kommit fort i utvecklingskurvan. Inte snabb som de andra men väldigt stark och på väg framåt, likaså 6 Byron Face.

V75-5

Svårt lopp där flera av hästarna möttes senast där 10 Axel Ruda och 11 Huddlestone hade bästa utgångslägena men nu lite sämre.
5 Shapes
gjorde det bra som tvåa, 2 Dwayne Zet hade dåligt senast men jättebra nu.

Svårt att ranka det här loppet. Får Shapes ledningen växer han ytterligare därifrån. 1 Call Me Brodda tar spets först men tror ej denna körs där hela vägen över medeldistansen.
Loppet främsta är; 2 Dwayne Zet, 4 Donizetti,  5 Shapes, 10 Axel Ruda och 11 Huddlestone.

V75-6

Det här loppet är mycket svårt och bara sex hästar på start. Det är ej lätt att stå tillägg i Diamantsto-finaler dock och den som vinner står på start!

6 Queen står lite hårt inne men hon är ganska bra. Får hon ledning/vinnarhål kan hon vinna, 5 Miss Mighty är det exakt samma med.

Gilla Travstugan på Facebook Gilla Följ Travstugan på X Följ Prenumerera på Travstugan på YouTube Prenumerera