Hem Karls Travblogg Besked om Nuncio
Karls_travblogg

Besked om Nuncio

Karl Profile Image
Skriven av Karl @travstugan
Publicerad: 7 januari 2017, 5:00

Imorgon söndag kommer besked om Nuncio och Prix d’Amérique. Stefan Melander har nämligen meddelat att Prix d’Amérique är uteslutet om Nuncio inte kommer till start på Jägersro 14 januari. Sista dag att anmäla till Jägersro är 8 januari, imorgon söndag. Jag är spänd av förväntan. Känner du lika?

Nuncio är inte som andra hästar. Han skulle därför inte göra bort sig i Prix d’Amérique om det så vore första starten på ett år – men det vore inte rättvist mot Nuncio och inget Melander skulle tillåta sin bästa vän att utstå. Jag hoppas att Nuncio kommer till start både på Jägersro och i Prix d’Amérique.

Tror du att Nuncio kommer till start i Prix d’Amérique 2017?

Karls Travblogg
Karls Travblogg @travstugan

Första gången jag besökte en travbana var jag bara fem år. På den tiden fick jag inte spela på trav, men det hände att jag gjorde det ändå. Intresset för travsporten har varit osvikligt sedan dess. Med åren blev intresset för spelet större, först V65 och senare V75, och jag spelar åtminstone ett par gånger i veckan – framför allt på V64 och V75, ibland på V86. 

När jag spelar är magkänslan lika avgörande som statistiken, och jag kollar hellre i lopparkivet än lyssnar på kusk- och tränarintervjuer. Fram till idag har det varit en lyckosam kombination. På Travstugan kommer jag skriva två travtips i veckan, ett för V64 och ett för V75 samt följa upp V75 med eftersnack i denna blogg. 

Gilla Travstugan på Facebook Gilla Följ Travstugan på X Följ Prenumerera på Travstugan på YouTube Prenumerera