Hem Martins Travblogg Veckans höjdpunkter
Martins_travblogg

Veckans höjdpunkter

Martin Profile Image
Skriven av Martin @giffelpucko
Publicerad: 15 januari 2018, 4:55

Vecka 3 i travets värld bjuder på V86 från Bergsåker för första gången det här året. Veckan inleds med topphäst tillbaka!

Måndag 15 januari:

  • Lunchtävlingar från Mantorp innehåller bland andra Demolition Man F. som svarat för övertygande insatser på slutet.

V64 Eskilstuna

  • Daniel Redéns högkapable Romeus gör comeback efter varit ifrån tävlingsbanan under 1,5 år. Hästen har varit ifrån på grund av hovskada och kvalsprang inne på Solvalla i augusti. Såg där otroligt fin ut med "seger" på flera längder. Högintressant comeback!

Tisdag 16 januari:

V64-kväll på Solvalla.

  • Stoloppet Fiona Sans lopp med 100 000 kronor till vinnaren innehåller V75-segraren Swish Lane, Tough Cookie och Well Done La Marc. Loppet körs över 2 640 meter.
  • Sofia Aronssons intressanta italienare Vichy Grif visar upp sig på nationalbanan.
  • Benobi Zet som ståtar med tre raka segrar ska från perfekt utgångsläge förlänga segerraden.

Onsdag 17 januari:

V86 från Solvalla som delar med Bergsåker.

  • Fredrik Laday ska efter 96 travlopp få testa på montén.
  • Högkapable Perfect King lär bli betrodd i V86-2 - men stöter på en del bra som lär vilja strida emot hela vägen. Så som Fidagu U.R. och Desefinado.
  • Spännande stoet Vichy Grif visar åter upp sig!
  • Elway Am möter Who's Who och Global Undecided i ett fint lopp.

Torsdag 18 januari:

Enda svenska banan som arrangerar är Åby med V64-kväll.

  • Pacific Face fortsätter skifta mellan trav och monté. Efter skrällsegern på V86 senast är det nu dags för monté igen.

Martin Engström

Martins Travblogg
Martins Travblogg @giffelpucko

Vuxit upp på Jägersro i Malmö, där min far under barndomsåren var hästägare hos bland andra Lutfi Kolgjini och Staffan Nilsson. Alltid haft travet i mitt hjärta — och intresset har ökat med åren i takt med mitt intresse för att skriva. 

Räds inte för att uttrycka vad jag tycker och tänker. Det är minst lika viktigt att även hylla som kritisera — och att bara gnälla ger sällan något vettigt med sig.

Malmöit som till sist även har naturlig förkärlek för danska ekipage.

Twitter: @giffelpucko. Mail: martinengstrom@live.se

Gilla Travstugan på Facebook Gilla Följ Travstugan på X Följ Prenumerera på Travstugan på YouTube Prenumerera