
V86 med dubbeljackpot!
Vi har en slags vårsommar här nere i söder och ikväll är det Jägersro med Solvalla som håller i V86an.
Vi har dubbeljackpot och jag tror Nilla Lane vinner i årsdebuten!
🥇 SPIKVALEN
V86-2
1 Langli har inte varit helt enkel att handskas med och utan bekymmerna så hade han varit i högre klasser. Så bra är han.
Nu på slutet har det sett desto bättre ut och han har gjort två bra lopp på raken. Senast på Kalmar gjorde han en toppinsats och med det i kroppen reser han upp till Solvalla.
Örjan Kihlström får förtroendet, jänkarvagnen åker på och det är innerspåret över korta distansen.
Jag tror Kihlström lyckas få iväg honom rappt bakom bilen, försvarar innerspåret och lyckas leda runt om före en vasst avslutande 10 Mellby Legacy och 3 Lion's Roar.
V86-3
Flera välkända i Aprilsprintern på Jägers och jag har framförallt stor respekt för 3 Big Ben Pellini som laddas för större uppgift, men som kommer vilja ha en urblåsare ikväll.
Jag tror väl ändå inte han lyckas vara så pass snabb att han kan hålla ut vindsnabba 5 Nilla Lane.
Stoet årsdebuterar ikväll och gör det med barfota bak direkt som hon trivs bäst med. Hon har gått väldigt bra direkt efter vila förr och jag tror hon rusar mot spets direkt.
I den positionen är det väldigt sällan som hon låter sig bli besegrad och jag tror hon sätter fart på årets säsong med ledning runt om!
💰 MÅSTE MED PÅ LAPPEN
V86-1
Smålurigt från start med treåringar där det inte är "viktigt" att vinna loppet. Det räcker med topp 2 för att ta sig vidare till en större final senare på säsongen.
En som oftast blir underskattad är 5 Bravo Desoto som till skillnad från flera av konkurrenterna startat igång och är för dagen i bra trim. Hingsten har dessvärre inte fått mycket utdelning, men jag tycker verkligen han gjort väldigt väl ifrån sig och är precis under de allra bästa.
Han gick jättebra som tvåa senast på Jägers och det vore på sin plats om treåringen äntligen kan överraska.
V85-7
4 Oxford Boko ska vara favoriten i avslutningen på Jägersro. Inget vidare startsnabb men desto starkare och felfritt är han nog tuff att ta ner.
Det finns en galopprisk och en man ska ha tidigt med i loppet är 1 Tanjo Lane som är så pass bra att han kan spåra runt om! 8 Love Happens behöver lite tur med sig, men har en bra rygg från start och kan sitta vettigt på det tidigt.
V86-8
Den snåle kommer långt på 2 Nagoia och 3 Last Cool Cash men trots ett halvdant läge är jag inte helt förvånad om 7 Lover Boy kan blåsa till.
Fyraåringen har inlett säsongen med två bra insatser och reser till nationalbanan återigen. Den här gången är han i grym form och jag gillade verkligen vad jag fick se över slutvarvet senast!
